Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Στην 3η θέση η Τελχινίδα

Στην 3η θέση η Τελχινίδα

0

Ολοκληρώθηκε η Β΄ φάση του πρωταθλήματος γυναικών της Ζ΄ Περιφέρειας που φιλοξενήθηκε  στη Λέσβο από τις 25-27 Απριλίου, με τον εκπρόσωπο της Χίου, Α.Σ. Νηρέας Καρδαμύλων, να κατακτά δίκαια τον τίτλο του πρωταθλητή Αιγαίου και το εισιτήριο για τα μπαράζ ανόδου στην Α2 Εθνική κατηγορία.

Στο κλειστό γήπεδο της Νεάπολης Μυτιλήνης πραγματοποιήθηκαν 6 συνολικά αγώνες, ανάμεσα στις πρωταθλήτριες των Τοπικών Επιτροπών Βόλεϊ του Αιγαίου. Η Τελχινίδα με απολογισμό μία νίκη και δύο ήττες, συγκέντρωσε 4β και κατέκτησε την 3η θέση.

Οι απουσία βασικών αθλητριών λόγω τραυματισμών και επαγγελματικών υποχρεώσεων, υποχρέωσε την πρωταθλήτρια Δωδεκανήσου να ταξιδέψει στη Λέσβο με 7 μόνο αθλήτριες. Αυτό όμως δεν εμπόδισε την Τελχινίδα να παρουσιάσει μια αξιόμαχη ομάδα.

Στο τελευταίο ματς τους οι ροδίτισσες αντιμετώπισαν την Αναγέννηση Σάμου που με καθαρή νίκη (3-0 ή 3-1) θα έπαιρνε την 1η θέση στο τουρνουά.

Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά έδειξαν από την αρχή αποφασισμένες και παίζοντας πολύ καλά κατάφεραν να επικρατήσουν με 3-1 σετ

ΑΣΣ Αναγέννηση Σάμου – Τελχινίς 1-3 σετ σε 99΄(18-25 σε 23΄, 27-25 σε 30΄, 17-25 σε 22΄ και 19-25 σε 24΄)

Αναγέννηση: (Ιωσήφ Φαρατσης) Υφαντή, Σ. Μαραθοκαμπίτου, Σοφ. Μαραθοκαμπίτου, Φράγκου, Γκουντίντα, Κωνσταντέλη, Κρητικού (λ), Αντωνούτσου και Χατζηανδρέου.

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ματίνα Γιαννέλη, Μαριλιάνα Σούρδη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Αγλαΐα Σκορδά, Φαμπιόλα Τερζίου, Μαρία Βρατσάλη και Κατερίνα Χειμωνέττου.

Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Παναγιώτης Μαριδάκης, Χρίστος Μάλφας και Ελένη Καπέλη.

Η Τελχινίδα ευχαριστεί τους χορηγούς της γυναικείας ομάδας Ζαχαροπλαστεία «ΣΤΑΝΗ», Gazi club, EPAVLIS café και «ΞΥΛΟΣΟΦΙΑ» και εύχεται στον πρωταθλητή Αιγαίου, Νηρέα Χίου, καλή επιτυχία στην επόμενη φάση.