Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ ΡΣΦΠ Τελχινίς: Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι γυναίκες

ΡΣΦΠ Τελχινίς: Πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου οι γυναίκες

0

Τον 10ο τίτλο τους στα 12 πρωταθλήματα γυναικών που έχουν αγωνισθεί στα Δωδεκάνησα κατέκτησαν οι γυναίκες τις Τελχινίδας. Οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά νίκησαν και 3η φορά φέτος το Ροδίων άθλησις και αήττητες στέφθηκαν πρωταθλήτριες για το 2023-24.

Οι ‘Δεκάστερες’ ήταν πρωταθλήτριες 6 χρονιές σερί από το 2010-11 έως και 2015-16. Ακολούθησαν η άνοδος και η συμμετοχή στο πρωτάθλημα της Α2 (2016-17) και δύο πρωταθλήματα Δωδεκανήσου το 2017-18 και το 2018-19. Μεσολάβησαν δύο χρονιές χωρίς αγωνιστικές δραστηριότητες λόγω κορονοϊού ενώ το 2021-22 κατάκτησαν την 9η ‘κούπα’.

Στο φετινό πρωτάθλημα έδειξαν από νωρίς την αγωνιστική τους αξία και όχι άδικα για πολλούς ήταν το φαβορί για τον τίτλο.

Την Κυριακή (31/3) στο Βενετόκλειο πραγματοποιήθηκε ο 1ος τελικός των paly offs. Η Τελχινίδα, 1η στην Α΄ φάση, αντιμετώπισε το 2ο Ροδίων άθλησις και ήθελε ακόμη μία νίκη (είχε νικήσει και τα δύο μεταξύ τους ματς στην Ά φάση). Οι δύο φιναλίστ είχαν προκριθεί στον τελικό επικρατώντας αντίστοιχα με 3-0 νίκες του Ανταγόρα και του Φοίνικα.

Μέσα σε μια εκπληκτική ατμόσφαιρα, στο κατάμεστο Βενετόκλειο, οι αθλήτριες και των δύο ομάδων πρόσφεραν συγκλονιστικές φάσεις κερδίζοντας δίκαια το χειροκρότημα των οπαδών τους αλλά και των πολλών φιλάθλων που παρακολούθησαν τον αγώνα.

ΟΙ γηπεδούχες πιέζοντας στο σερβίς, έχοντας πολύ καλό μπλοκ και αποτελεσματική επίθεση δε δυσκολεύτηκαν να προηγηθούν με 2-0 σετ (25-16, 25-19).

Οι αθλήτριες του Νίκου Μακρή αντέδρασαν πήραν άνετα το 3ο σετ (20-25) μειώνοντας σε 2-1.

Το 4ο σετ ήταν αμφίρροπο. Οι δύο διεκδικητές του τίτλου εναλλάσσονταν στο προβάδισμα του σκορ με την Τελχινίδα να ξεφεύγει μετά το 19-19 και τελικά με 25-21 να κατακτά το σετ και τον τίτλο.

ΡΣΦΠ Τελχινίς-Ροδίων Άθλησις 3-1 σετ σε 106΄(25-16 σε 22΄,25-19 σε 27΄,20-25 σε 27΄και 25-21 σε 30΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Αλέξια Γκιάτα (λ), Μιχαέλα Ευσταθίου, Κριστιάνα Ζντράβα, Ραφαηλία Κουφομανώλη (λ), Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Σταυρούλα Μαργαρίτη, Γκιούλ Μπεκίρογλου, Χρυσή Παρίση, Ηλέκτρα Σκαρτσίλη, Πάολα Σουσάρι, Μίρκα Στρατάκη, Ειρήνη Σφυρίου, Φαμπίολα Τερζίου και Ιωάννα Χατζηδάκη

Ροδίων άθλησις: (Νίκος Μακρής) Γεννημανώλη, Σουλτάνη, Τζατζάκη (λ), Πορτοκαλίδου (λ), Καστανιώτη, Μαυρίδου, Λορένζου, Μαύρου, Αμορανίτη, Κιόρρι, Βρατσάλη, Καλημεράκη και Μαλέ.