Σκάκι: Έπεσε η αυλαία στους μαθητικούς αγώνες (pics)

0
OLYMPUS DIGITAL CAMERA

Ολοκληρώθηκαν οι Ομαδικοί Σχολικοί Αγώνες σκάκι της Δωδεκανήσου, με συμμετοχές από ταΔημοτικάκαι Γυμνάσια που συνδιοργάνωσαν ο Σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και η Σχολή Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου στην Αίθουσας Πολλαπλών Χρήσεων ¨ΚΟΡΝΗΛΙΟΣ ΚΑΣΤΟΡΙΑΔΗΣ» στη Ρόδο, την Κυριακή 16 Φεβ 2020.

Οι 100 μαθητές που πήραν μέρος, αγωνίστηκαν κατά σχολικό επίπεδο (Δημοτικά, Γυμνάσια) προκειμένου να αναδειχτούν οι πρωταθλητές Δωδεκανήσου στην κάθε κατηγορία.

Ο σκακιστικός Όμιλος Ρόδου «ΙΠΠΟΤΗΣ» και το ΔΣ θέλουν να ευχαριστήσουν όλους όσοι συμμετείχαν γονείς και παιδιά, τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών του Πανεπιστημίου Αιγαίου καθ. Κ. Ιωάννη Σεϊμένη, για την συνδιοργάνωση αυτής της γιορτής του σκακιού, στον υπέροχο χώρο του Πανεπιστημίου, τους πολιτικούς και κοινωνικούς φορείς που τόσο στηρίζουν τον όμιλο.

Προσκλήθηκαν οι Πολιτικοί φορείς του Δήμου και της Περιφέρειας καθώς και οι βουλευτές Δωδεκανήσου.

Με την παρουσία τους τίμησαν τον όμιλο και απέδωσαν τα βραβεία στα παιδιά:

κ. Μάνος Κόνσολας: Αναπληρωτής Υπουργός Τουρισμού, Βουλευτής Δωδεκανήσου

καθ. Αικατερίνη Φραντζή Πρόεδρος Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών

Στο σύντομο χαιρετισμό του ο κ. Υπουργός, εξήρε το έργο του ομίλου και επισήμανε τα οφέλη που το σκάκι προσφέρει στα παιδιά, βοηθώντας τα να γίνουν πιο σωστοί πολίτες. Επισήμανε την θετική στάση του για τη συνδιοργάνωση υπό την αιγίδα του Υπουργείου μεγάλης σκακιστικής εκδήλωσης στο νησί της Ρόδου.

Ο Αντιπρόεδρος του ομίλου κ. Νίκος Βασιλάκης ευχαρίστησε όλους όσους συμμετείχαν, τους μικρούς σκακιστές και τους γονείς τους. Ευχαρίστησε τους πολιτικούς και πολιτειακούς εκπροσώπους για την αμέριστη συμπαράστασή τους, καθώς και τον Κοσμήτορα της Σχολής Ανθρωπιστικών Επιστημών, δια μέσου της Προέδρου του Τμήματος Μεσογειακών Σπουδών για την συνδιοργάνωση.
Επίσης ευχαρίστησε τους φίλους δημοσιογράφους που από κοντά προβάλουν συνεχώς το σκάκι και την προσπάθεια του ομίλου.

Τέλος ευχαρίστησε όλα τα μέλη του ομίλου που για μία ακόμα φορά αφιλοκερδώς προσέφεραν στον όμιλο την βοήθειά τους επιστέγασμα της οποίας ήταν η άριστη αυτή διοργάνωση, για δωδέκατη συνεχόμενη φορά.

Δημοτικά

1. Α ΟΜ 2ου ΔΗΜ ΡΟΔΟΥ (13 MP3/0 Res.)

           
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Παρπέρης Γιώργος

GRE

1

1

1

0

1

4

2

Καλπακίδης Δαβίδ

GRE

1

0

½

1

1

3

Μουταφτσή Μάρθα

GRE

1

1

1

1

1

5

4

Μάγου Εμμέλεια

GRE

0

1

0

0

1

2

                 

2. Α ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ (11 MP3/0 Res.)

         
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Σταθάτος Αλέξανδρος

GRE

1

1

1

1

1

5

2

Δρακιού Σάββας

GRE

1

0

0

1

1

3

3

Καμπουράκη Αναστασία

GRE

1

½

0

0

1

4

Σπανού Αθηνά

GRE

0

1

1

0

1

3

                 

3. Β ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (9 MP3/0 Res.)

           
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Σταυριαννάκης Εμμανουήλ

GRE

0

0

0

0

1

1

2

Παπαντωνίου Απόστολος

GRE

0

1

1

1

1

4

3

Παππάς Χρήστος

GRE

1

1

1

0

1

4

4

Καραμποΐκη Ευγενία

GRE

0

1

1

0

½

                 

4. ΠΑΣΤΙΔΑΣ (9 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Σκούτας Γιώργος

GRE

1

1

1

 

0

3

2

Κουλούμπρης Ραφαήλ

GRE

1

 

0

1

1

3

3

Τρέπας Μάξιμος

GRE

 

0

1

1

 

2

4

Πάττας Ιορδάνης

GRE

1

1

 

0

1

3

 

Σκούτα Αφροδίτη

GRE

1

1

0

0

0

2

                 

5. 1η ΜΕΙΚΤΗ (9 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Χούλλης Αγησίλαος

GRE

1

1

1

1

 

4

2

ΣαρλάϊΦιλίπ

GRE

1

 

1

1

0

3

3

Μαρίνου Καλιόπη

GRE

1

0

1

 

0

2

4

Μαϊμπορόντιν Βιτόριο

GRE

1

½

 

0

0

 

Τσιμπλής Παναγιώτης

GRE

 

0

1

1

0

2

                 

6. Α ΟΜ ΔΗΜ ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (8 MP3/0 Res.)

           
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Ταλαδιανός Ιωάννης

GRE

1

1

1

0

1

4

3

Σαπουντζάκη Νεφέλη

GRE

1

0

1

0

0

2

4

Πισσαδάκη Δέσποινα

GRE

1

0

1

1

1

4

 

Μαγαλιός Στέλιος

GRE

1

0

0

1

0

2

                 

7. ΠΑΡΑΔΕΙΣΙΟΥ (7 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Σταυριανός Αναστάσιος

GRE

0

1

1

1

0

3

2

Νικολάου Νικήτας

GRE

1

1

½

1

0

3

Παναή Παρασκευή

GRE

0

0

0

0

0

0

4

Ουσουντζόγλου Χρήστος

GRE

1

1

0

½

0

                 

8. Β ΟΜ 2ου ΔΗΜ ΡΟΔΟΥ (7 MP3/0 Res.)

           
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Κοκκίνης Γεράσιμος

GRE

0

1

0

1

0

2

2

ΜουταφτσήςΙάσονας

GRE

0

1

1

0

1

3

3

Μάγου Φιλαρέτη

GRE

1

 

0

1

0

2

4

Κoκκίνης Παύλος

GRE

0

0

0

1

1

2

 

Κωσταντίνου Αιμιλία

GRE

 

1

 

 

 

1

                 

9. 1ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (6 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Γαρεφαλάκης Κωσταντίνος

GRE

0

0

0

0

0

0

2

Παπαδόπουλος Σταύρος

GRE

0

1

1

1

1

4

3

Μαυρονικόλας Έκτορας

GRE

0

1

0

0

1

2

4

ΓρύλληΣεβαστιάννα

GRE

1

1

0

0

1

3

                 

10. 2ο ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ (6 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Καστανάκη Μαρία

GRE

1

1

½

1

1

2

Πεταυράκης Νεόφυτος

GRE

0

0

1

0

0

1

3

Δαϊκοπούλου Αντιγόνη

GRE

1

0

1

1

1

4

4

Γεωργίου Άγγελος

GRE

0

 

½

 

0

½

 

Δαϊκόπουλος Γιώργος

GRE

 

0

 

0

 

0

                 

 

 

 

 

11. Β ΟΜ ΚΟΛΛΕΓΙΟ ΡΟΔΟΥ (4 MP3/0 Res.)

           
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Χατζηλαζάρου Παναγιώτης

GRE

1

 

0

0

 

1

4

Μελένιος Μιχαήλ

GRE

1

0

 

1

0

2

 

Λούππος Κων/νος

GRE

1

0

0

 

0

1

 

Λούππος Ραφαήλ

GRE

 

1

0

1

0

2

 

ΧατζηλαζάρουΕστέλα

GRE

0

0

0

0

½

½

                 

12. Α ΟΜ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)

     
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Παπαδόπουλος Αντώνης

GRE

0

1

½

1

1

2

Μοσχής Αντώνης

GRE

0

0

0

½

½

1

3

Παμπάκας Γιώργος

GRE

0

0

½

0

0

½

4

Νάκου Παναγιώτα

GRE

0

0

0

0

1

1

                 

13. ΙΑΛΥΣΟΥ (3 MP3/0 Res.)

             
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Χριστογιάννης Ιωάννης

GRE

0

0

0

0

0

0

2

Παλιού Αλμπιόν

GRE

0

0

0

½

0

½

3

Ουσουντζόγλου Νεφέλη

GRE

0

1

0

1

0

2

4

Παλιού Ρεντιόν

GRE

0

0

0

1

1

2

                 

14. Β ΟΜ 18ο ΔΗΜΟΤΙΚΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)

     
                 

Bo.

Name

FED

1

2

3

4

5

Pts

1

Μπίνας Δημοσθένης

GRE

0

0

1

0

0

1

2

Γλυνάτσης Λεωνίδας

GRE

0

0

1

½

½

2

3

Γιαννακάκης Ιωάννης

GRE

0

1

1

0

1

3

4

Πανίτσα Νικολέτα

GRE

0

0

1

1

0

2

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Γυμνάσια

 

1. Α ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (9 MP3/0 Res.)

     
             

Bo.

Name

FED

1

2

3

Pts

1

ΜάτσηςΚωννος Μιχαήλ

GRE

1

1

0

2

2

Ράμμος Ηλίας

GRE

1

1

1

3

3

Καρυπίδου Χρυσούλα

GRE

1

1

1

3

4

Παρασκευόπουλος Σάββας

GRE

1

1

1

3

             

2. ΓΥΜΝΑΣΙΟ  ΚΡΕΜΑΣΤΗΣ (6 MP3/0 Res.)

       
             

Bo.

Name

FED

1

2

3

Pts

1

Παπαδόπουλος Παντελής

GRE

1

1

0

2

3

Καραμποΐκη Μαρία

GRE

1

1

0

2

4

Λουντάκας Μιχάλης

GRE

1

1

0

2

 

Παπαδόπουλος Πέτρος

GRE

0

1

1

2

             

3. 6ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (3 MP3/0 Res.)

       
             

Bo.

Name

FED

1

2

3

Pts

1

Γεωργίου Βασίλης

GRE

0

0

1

1

2

Στεργενάκη Νιόβη

GRE

0

0

1

1

3

Καστανάκης Σεβαστιανός

GRE

0

0

1

1

4

ΤρουμούχηΚάλυ

GRE

1

0

1

2

             

4. Β ΟΜ 1ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΡΟΔΟΥ (0 MP3/0 Res.)

     
             

Bo.

Name

FED

1

2

3

Pts

1

Περγαντής Νικόλας

GRE

0

0

0

0

2

Μουταφτσής Ευστράτιος

GRE

0

0

0

0

3

Κρητικός Γιάννης

GRE

0

0

0

0

4

Σοφού Άρτεμης

GRE

0

 

 

0

 

Μάγου Θεανώ

GRE

 

0

0

0