Αρχική Αθλητικά νέα Football League & Γ' Εθνική «Να διδαχθούμε από την ήττα!»

«Να διδαχθούμε από την ήττα!»

0
mixos dilosis

Την άποψη πως ο Ιάλυσος θα πρέπει να διδαχθεί από την ήττα στα Ζωνιανά (3 – 1), εξέφρασε με δηλώσεις του στο news12 o προπονητής του Ιάλυσου Πέτρος Μίχος. Συγκεκριμένα, ο έμπειρος προπονητής μας είπε:
«Χάσαμε το αήττητο. Χάσαμε και το μηδέν στην άμυνα και το παιχνίδι. Ασφαλώς υπάρχουν αιτιολογίες. Στο πρώτο δεκάλεπτο είχαμε τη δυνατότητα να σκοράρουμε με μια φοβερή ευκαιρία του Μαθιού. Μετά το 20 και για 25 λεπτά ήταν ίσως ο πιο κακός Ιάλυσος που έχω δει και από τα φιλικά παιχνίδια. Στο διάστημα αυτό είχαμε και τον τραυματισμό του Κοκκίνη με αποτέλεσμα να δεχθούμε τρία τέρματα με τρεις επιθέσεις του Ερμή. Είχαμε πολλά λάθη σε ατομικό επίπεδο με αποτέλεσμα να χαθεί η συνοχή που είχαμε στα προηγούμενα παιχνίδια. Στο δεύτερο ημίχρονο αλλάξανε κάπως τα πράγματα, πιέσαμε και είχαμε ευκαιρίες. Είχαμε ένα ακυρωθέν γκολ που κατά τη γνώμη μου έπρεπε να μετρήσει. Βάλαμε ένα γκολ και είχαμε και ένα χαμένο πέναλτι. Ήταν μη αναμενόμενο αυτό που έγινε. Κρατάω όμως το θετικό της αντίδρασης που είχαμε στο δεύτερο ημίχρονο. Ξέραμε ότι κάποια στιγμή θα έρθει μια ήττα. Θα διδαχθούμε από αυτή. Θα ξεχάσουμε όσο πιο γρήγορα γίνεται το πρώτο ημίχρονο αλλά δεν θα το διαγράψουμε από το μυαλό μας γιατί πρέπει να παραδειγματιστούμε ενόψει της συνέχειας».