Αρχική Αθλητικά νέα Super League 2 «Έσπασε» το ρόδι εκτός έδρας και πήρε πολύτιμη νίκη στην Καλαμάτα!

«Έσπασε» το ρόδι εκτός έδρας και πήρε πολύτιμη νίκη στην Καλαμάτα!

0

Για την 8η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2 του Νότιου ομίλου ο Διαγόρας πήρε μια πολύτιμη νίκη επί της Καλαμάτας. Σπάζοντας έτσι το αρνητικό σερί με τις ήττες που είχε μακριά από την έδρα του. Ο Μανίας και στην συνέχεια ο Λεσάι έβαλαν τις βάσεις και το μόνο που μπορούσαν να κάνουν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν σε 1-2. Η νίκη αυτή δίνει ψυχολογία στο Γηραιό ο οποίος παρά τις απουσίες των Τσιαντούλα και Αρίας που είχαν συμπληρώσει τις κίτρινες κάρτες, ήταν αποφασισμένος για το θετικό αποτέλεσμα!

Το παιχνίδι:

Όλα κρίθηκαν στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Διαγόρας μπήκε πιο δυνατά στην επανάληψη και κατάφερε να προηγηθεί με τον Μανιά στο 59′, δυο λεπτά αργότερα ο Λεσάι έκανε το 0-2. Οι γηπεδούχοι το μόνο που κατάφεραν ήταν να μειώσουν στο 79′ με φάουλ του Τάτου. Οι παίκτες του Θωμά Γράφα ήταν αυτοί που χαμογέλασαν στο τέλος και απέσπασαν ένα σπουδαίο διπλό από την Καλαμάτα. Με αυτή την νίκη ο Γηραιός ανεβαίνει στην 4η θέση του βαθμολογικού πίνακα με 12 βαθμούς και στην τρίτη θέση βρίσκεται η «Μαυρή Θύελλα» με 15 βαθμούς. Το επόμενο παιχνίδι για τον Διαγόρα είναι ξανά εκτός έδρας, και θα αγωνιστεί με την Παναχαϊκή η οποία βρίσκεται στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Καλαμάτα: Γιαννίκογλου, Ραπόσο, Κωστούλας, Μπαξεβάνος, Βαλεριάνος (67′ Κατάλντι), Παπατόλιος (80′ Ρόβας), Μπενίτεζ (60′ Κωνσταντινόπουλος), Τάτος, Ακόστα (80′ Γρίβας), Πασάς (67′ Καμπράλ), Μπαράλες

Διαγόρας: Σηφάκης, Τσάβος (74′ Σταματούλας), Νικολής (15′ λ.τ Μανωλάκης), Ιγνάτοβιτς (74′ Λούκιτς), Δημητρίου, Μασούρας, Μούντες, Λεσάι (74′ Ροντρίγκες), Πάρντο, Αντεσίνα (70′ Φέκκας), Μανιάς