Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Χρυσό μετάλλιο στο Athens Juniors Open για Δημήτρη Καλιόζη και Γιάννη Καρδούλια

Χρυσό μετάλλιο στο Athens Juniors Open για Δημήτρη Καλιόζη και Γιάννη Καρδούλια

0

Mετά την πρόκριση στο κυρίως ταμπλό και στις 12 καλύτερες ανδρικές ομάδες του Athens Golden Cup οι Δημήτρης Καλιόζης και Γιάννης Καρδούλιας σημείωσαν και άλλη μια μεγάλη επιτυχία. Κατέκτησαν το χρυσό μετάλλιο στο Athens Juniors Open, του σημαντικού τουρνουά για αθλητές και αθλήτριες κάτω των 19 ετών που πραγματοποιήθηκε στην Αθήνα 14 και 15 Ιουλίου.

Οι νεαροί διεθνείς έφθασαν αήττητοι στον τελικό της αναπτυξιακής αυτής διοργάνωσης που πραγματοποιήθηκε στην πλατεία Συντάγματος και επικράτησαν των Αθηναίων Αντώνη Καρύκα και Ανδρέα Μωραΐτη με 2-0 σετ (21-15,15-13)

Στα κορίτσια η Ελένη Αλεξόγλου και η Μυρτώ Πασχαλάκη πήραν το χρυσό αφού νίκησαν στον τελικό με 2-0 (15-12, 15-11) σετ της Ελευθερίας και της Νικολέτας Φανιουδάκη.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα των αγώνων που έδωσαν οι Καλιόζης/Καρδούλιας και η τελική κατάταξη του Athens Juniors Open

Καλλιμάνης / Καλλιμάνης – Καλιόζης / Καρδούλιας 0-2 (9-15, 9-15)

Καλιόζης / Καρδούλιας – Καρύκας – / Μωραίτης – 2 0 (15-7, 15-5)

Ημητελικός: Καλιόζης / Καρδούλιας – Μάντζιος / Φουμάκης 2-0 (15-13, 15-9)

Τελικός: Καρύκας / Μωραίτης – Καλιόζης / Καρδούλιας 0-2 (7-15, 13-15)

7οι Καλλιμάνης Άγγελος / Καλλιμάνης Φίλιππος

Το χρυσό δίδυμο στηρίζουν οι επιχειρήσεις από την Κω Kos Aktis Art Hotel, E-Service “Computing Experts”, Nissi beach bar restaurant, Sitar Cocktail Bar, The LOFT – Men’s Fashion, Inkcenter Kos, Αρτοποιείο Ζαμάγιας και από τη Ρόδο η Dodekanisos Seaways, το 10Gr Boutique Hotel & Wine Bar, η Ξυλοσοφία – Ξυλουργικές Εργασίες και το αθλητικό σωματείο ΑΠΣ Φλόγα.

Επόμενος μεγάλος στόχος των δύο αθλητών είναι το χρυσό μετάλλιο στο τελικό τουρνουά του πρωταθλήματος Κ22 (VANGELIS KOUTOULEAS’ K22 FINALS) που θα διεξαχθεί το ερχόμενο σαββατοκύριακο στην Καλαμάτα.

Οι νεαροί Δωδεκανήσιοι αθλητές θέλουν να υπερασπίσουν το τίτλο του πρωταθλητή Ελλάδας στην κατηγορία (Κ22) που είχαν κατακτήσει πριν έναν χρόνο στην Γλυφάδα.