Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Τερμάτισαν αήττητες οι κορασίδες της Τελχινίδας

Τερμάτισαν αήττητες οι κορασίδες της Τελχινίδας

0

Αήττητες ολοκλήρωσαν τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις στο πρωτάθλημα οι κορασίδες της Τελχινίδας. Στον τελευταίο αγώνα τους νίκησαν στο Βενετόκλειο και τον Διαγόρα που ήθελε νίκη για να εξασφαλίσει το αργυρό μετάλλιο.

Στο 1ο σετ ο Διαγόρας, έχοντας το κίνητρο της κατάκτησης της 2ης θέσης,  μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 0-1 σετ (16-25).

Η Τελχινίδα αντέδρασε, πίεσε στο σερβίς και κατάφερε να ισοφαρίσει κατακτώντας το 2ο σετ με 25-22.

Το 3ο σετ τελείωσε στο … 7-7. Στο σημείο αυτό στο σερβίς των γηπεδούχων πήγε η Κατερίνα Δεληγιώργη. Πάιρνοντας 10 άσσους και δημιουργώντας πολλά προβλήματα στην υποδοχή του αντιπάλου έκανε το σκορ 20-7 (!).

Η Τελχινίδα επικτράτησε και στο 4ο σετ με 25-20 και πήρε το ματς με 3-1 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΓΣ Διαγόρας 3-1 σετ σε 106΄(16-25 σε 27΄, 25-22 σε 32΄, 25-11 σε 22΄και 25-20 σε 25΄)

Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ειρήνη Γεράκη, Ανθή Γκίκα, Κατερίνα Δεληγιώργη, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Δέσποινα Κρητικού, Γιοζεφίνα Νταϊγα, Εύη Μανωλάκη (λ), Δέσποινα Καραγιάννη (λ), Άντα Φωτεινού, Κική Μυρωνίδου, Αριέτα Τερζίου, Μελίνα Τερζή, Χριστίνα Παπαδοπούλου και Φαμπιόλα Τερζίου.

Διαγόρας: (Χαρούλα Ελευθεριάδου) Μ. Αμπλιαμπη, Α. Προβατοπούλου, Α. Κυπριώτη, Ε. Μαμαλίγκα, Γ. Μόσχου, Ι. Αθανασίου, Α. Τάκο, Β. Πανιέρα (λ), Β. Σχοινά (λ), Β. Τσακίρη, Γ. Ανθουλας και Μ. Ρομπα.

Διαιτητές του αγώνα  ήταν ο Σωτήρης Σταματίου, ο Νίκος Χατζησταυρίδης και ο Αντώνης Παπαγεωργίου.

Παγκορασίδες: Τελχινίς (Β) – Τελχινίς (Α) 0-3 σετ

Στον ‘εμφύλιο’  για το πρωτάθλημα παγκορασίδων η Α΄ ομάδα της Τελχινίδας επικράτησε με 0-3 σετ της τυπικά γηπεδούχου Τελχινίς Β΄.

ΡΣΦΠ Τελχινίς (Β) – ΡΣΦΠ Τελχινίς (Α) 0-3 σετ σε 64΄(20-25 σε 22΄, 10-25 σε 17΄και 19-25 σε 25΄)

Τελχινίς (Β): (Κατερίνα Χειμωνέττου)Κατερίνα Μαχραμά, Νοέμι Ντούσκου, Σταυρούλα Καλιόζη, Νικολέτα Γκίκα, Χριστίνα Παρασκευά, Ελένη Μαστόρου, Σταματίνα Γκιζέτη, Ραφαέλα Ζωγράφη, Αλεξία Γκιάτα και Κάλλια Θαρρενάκη.

Τελχινίς (Α): (Νίκος Τσιντομηνάς) Ειρήνη Γεράκη, Στέλλα Ζέρβα, Μιχαηλία Λαζαρίδου, Άντα Φωτεινού, Αριέτα Τερζίου, Μελίνα Τερζή, Εύη Μανωλάκη, Χριστίνα Παπαδοπούλου, Αλεξάνδρα Περγκιόκα και Πάολα Σουσάρι.

Τον αγώνα διαιτήτευσαν ο Σάββας Πάττας και η Καλλιόπη Μίσιου.