Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Σούπερ και στην Πάτρα!

Σούπερ και στην Πάτρα!

0
patra kolossos

Στη δεύτερη σερί νίκη του έφτασε ο Κολοσσός, καθώς μετά το Ρέθυμνο, επικράτησε μέσα στην Πάτρα του Απόλλωνα με 74-58! Κορυφαίος για τους Ροδίτες ήταν ο MVP της περασμένης αγωνιστικής, Γιαννούλης Λαρεντζάκης, με 20 πόντους! Σε δεινή θέση πλέον η ομάδα της Αχαΐας, καθώς ακόμη δεν έχει πάρει το φύλλο στη φετινή Α1.

Με πρωταγωνιστή τον Λαρεντζάκη, ο Κολοσσός ήταν αυτός που πήρε ένα σοβαρό προβάδισμα στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης (2-9). Μάλιστα, μέσω της καλής της άμυνας η ομάδα της Ρόδου έφτασε ακόμη και στο +10 (5-15), με τον Απόλλωνα να δείχνει λίγο… σφυγμό στη συνέχεια και να κάνει ένα 6-0 για το 11-15. Όμως, τα εναπομείναντα λεπτά της πρώτης περιόδου οι φιλοξενούμενοι «έσφιξαν» την άμυνά τους και έτσι την έκλεισαν στο +7 (13-20).

Οι Ροδίτες συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό και στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξεφεύγοντας στο +12 (13-25). Ο Απόλλων εξακολουθούσε να ήταν άστοχος και με τον Μανωλόπουλο από την άλλη να δίνει σημαντικές λύσεις στην επίθεση για τον Κολοσσό, η υπέρ του διαφορά διατηρούνταν σε διψήφιο αριθμό (19-30). Χάρη σε μία μίνι αντεπίθεση, οι Πατρινοί μείωσαν στους πέντε (27-32), ωστόσο οι φιλοξενούμενοι «απάντησαν» με τρίποντα και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (29-40).

Μέχρι τα πρώτα πέντε λεπτά της τρίτης περιόδου, η εικόνα του ματς δεν είχε αλλάξει, καθώς ο Κολοσσός συντηρούσε την υπέρ του διαφορά σε διψήφιο αριθμό (39-50). Όμως, ο Απόλλων έκανε ένα τρομερό «come back» και με σερί 9-0, έριξε τη διαφορά στο καλάθι (48-50). Παρ’ όλα αυτά, οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη δεν έχασαν την ψυχραιμία τους και έτσι έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +8 (48-56).

Με το «καλημέρα» του τέταρτου δεκαλέπτου, ο Κολοσσός πήγε ξανά στο +10 (48-58), το οποίο περίπου έξι λεπτά πριν το τέλος έγινε +12 (51-63). Ο Απόλλων έδειχνε να καταθέτει τα… όπλα, με την ομάδα της Ρόδου να αυξάνει συνεχώς την υπέρ της διαφορά, η οποία έφτασε ακόμη και στο +20 (54-74). Όπως είναι φυσικό, η αναμέτρηση είχε πάρει διαδικαστικό χαρακτήρα και έτσι οι «θαλασσί» πήραν τη νίκη στην Πάτρα με το τελικό 74-58.

Τα δεκάλεπτα: 13-20, 29-40, 48-56, 58-74

Απόλλων Πάτρας (Παπαχατζής): Πάλμπλαντ 8 (2), Ντάνκαν 6 (1), Μέιερ 10 (2), Πέρι, Γουντς 14, Αργυρόπουλος, Βεργίνης 7 (1), Μαστρογιαννόπουλος, Αθανασούλας 5 (1), Καπ 4, Πελεκούδας, Νικολόπουλος 4 (1).

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 20 (2), Λίντεν 5 (1), Ρέλεφορντ 3 (1), ΜακΓκί 9, Λιούις 11 (2), Μπιλλής, Οικονομόπουλος, Μανωλόπουλος 13 (3), Ντέιβις 2, Γεωργαλλής, Αγγελάκος, Άχονεν 11 (1).