Αρχική Αθλητικά νέα Προβλημάτισε και γνώρισε την φιλική ήττα από τον Άρη ο Κολοσσός

Προβλημάτισε και γνώρισε την φιλική ήττα από τον Άρη ο Κολοσσός

1
@arisbc

Σε φιλική αναμέτρηση, η οποία διεξήχθη στο «Nick Galis Hall», ο Άρης Θεσσαλονίκης κέρδισε με 84-68 τον Κολοσσό H Hotels.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη κυριάρχησε στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, φτάνοντας τη διαφορά και στους 26 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Κολοσσός του Ηλία Καντζούρη προβλημάτισε και φαίνεται πως θέλει ακόμα αρκετή δουλειά.

Το ματς

Μετά το αρχικό 4-9, με δύο τρίποντα του Γουίλιαμς ο Αρης πέρασε με 10-9. Ο Κολοσσός προηγήθηκε εκ νέου με 10-14. Όμως με σερί 7-0 οι «κιτρινόμαυροι» ξαναπήραν τα ηνία (17-14) και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 24-22. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα του Αρη δεν επέτρεψε στον Κολοσσό να σκοράρει. Την ίδια στιγμή με σερί 9-0 η διαφορά ανέβηκε στους 17 πόντους (42-25), πριν το 45-33 του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «θαλασσί» μείωσαν στους δέκα πόντους (53-43). Ωστόσο ακολούθησε ένα επιμέρους 15-2 του Άρη, για να γίνει το σκορ 68-45. Η περίοδος έληξε στο 71-47 με τρίποντο του Πουλιανίτη.

Οι «κιτρινόμαυροι» αύξησαν τη διαφορά στο μέγιστο σημείο της (73-47). Ακολούθησε ένα σερί 0-12 από τον Κολοσσό για το 73-59. Παρόλα αυτά, ο Άρης βρήκε βρήκε λύσεις με κύριο εκφραστή τον Κάουαν JR και κράτησε τη διαφορά ως το τέλος.

Τα δεκάλεπτα: 24-22, 45-33, 71-47, 84-68.

ΑΡΗΣ: Τζούστον 11, Κάουαν JR 16 (2τρ.), Σιδηροηλίας 5, Πουλιανίτης 4 (1τρ.), Πετανίδης, Λόκετ 7, Νετζήπογλου 4, Γουίλιαμς 22 (6τρ.), Κώττας 9, Σταμάτης 6 (2τρ.).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Ξανθόπουλος 2, Μέσιτσεκ 15, Πράπας, Μομίροφ 10 (2), Γουίλιαμς 12 (3), Μαργαρίτης 3, Μπιλής, Μίλερ 7, Τιλί 16 (3), Χατζηδάκης 1, Σλαφτσάκης 2.