Αρχική Αθλητικά νέα Θετική εμφάνιση για τον Κολοσσό κόντρα στον ΠΑΟΚ παρά την ήττα

Θετική εμφάνιση για τον Κολοσσό κόντρα στον ΠΑΟΚ παρά την ήττα

0

Ο ΠΑΟΚ επικράτησε 87-82 του Κολοσσού Ρόδου στο «PAOK Sports Arena» παρουσία φιλάθλων μετά από 18 ολόκληρους μήνες.

Ήταν η δεύτερη φιλική αναμέτρηση του Κολοσσού στην Θεσσαλονίκη. Σε σχέση με την ήττα κόντρα στον Άρη, το σύνολο του Ηλία Καντζούρη προέβη σε θετική εμφάνιση. Ωστόσο οι «θαλασσί» έχουν ακόμα αρκετή δουλειά μπροστά τους, ώστε να φτάσουν στο επιθυμητό επίπεδο.

Το ματς

Ο ΠΑΟΚ άρχισε τον αγώνα με τους Love, Griffin, DiLeo, Γιάνκοβιτς και Jones. Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο (8-11 στο 4΄, 15-15 στο 8΄). Με την λήξη της πρώτης περιόδου, ο Κολοσσός προηγήθηκε 16-17.

Ο Κολοσσός είχε τον έλεγχο στο δεύτερο δεκάλεπτο. Μάλιστα δημιούργησε συνθήκες για να ξεφύγει στο σκορ (31-37 στο 16’30’’). Όμως ο ΠΑΟΚ μείωσε τη διαφορά στο καλάθι (40-42) με τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου.

Με τρίποντο του Griffin ο «δικέφαλος του βορρά» μείωσε 43-45. Στιγμές μετά ξανά ο Griffin με νέο καλάθι, έδωσε για πρώτη φορά το προβάδισμα στους γηπεδούχους (46-45 στο 22΄). Ωστόσο η αντίδραση του Κολοσσού ήταν εκπληκτική και βρήκε τον τρόπο να πάρει εκ νέου το προβάδισμα (51-54 στο 25’). Με καλάθι του Γιώργου Καμπερίδη ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε (65-65) στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, τα πράγματα εξελίχθηκαν με πανομοιότυπο τρόπο. Οι δύο ομάδες βρίσκονταν κοντά στο σκορ, αλλά ο David DiLeo ήταν ο παίκτης που με ένα τρίποντο και 2/2 βολές στα τελευταία δευτερόλεπτα, έγραψε το τελικό αποτέλεσμα.

Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ., Κοϊμτζόγλου, Αγραφιώτης Γ.

Δεκάλεπτα: 16-17, 40-42, 65-65, 87-82

ΠΑΟΚ mateco (Άρης Λυκογιάννης): Χριστοδούλου 4, Love 13, Griffin 5 (1), Καμπερίδης Μ., DiLeo 22 (4), Ρούμογλου 3 (1), Καμπερίδης Γ. 11 (3), Carter 7 (2), Jones 1, Τολιόπουλος 8 (1), Γιάνκοβιτς 8 (2), Ogbeide 5.

ΚΟΛΟΣΣΟΣ H HOTELS (Ηλίας Καντζούρης)Ξανθόπουλος 2, Mesicek 2, Πράπας, Momirov 12 (2), Williams 23 (5), Μαργαρίτης 10, Μπιλής 4, Miller 9, Tllie 8 (2), Χατζηδάκης 6, Σλαφτσάκης 6 (2).