Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Προκρίθηκαν και οι underdogs

Προκρίθηκαν και οι underdogs

0

Οι Underdogs έγιναν η τρίτη ομάδα που πήρε το εισιτήριο για την ημιτελική φάση του 7ου ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ, που διοργανώνει ο Δ.Ο.Π.Α.Ρ, αφού κέρδισε χθες το βράδυ με 64-56 τη Χαβαλένθια. Η ομάδα του Παναγιώτη Παπακώστα είχε το προβάδισμα σχεδόν σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, με τη Χαβαλένθια πάντως να γίνεται απειλητική στο τέλος.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο ημίχρονο (18-18 στο α’ δεκάλεπτο), με τους Underdogs να χάνουν με τραυματισμό τον Γιώργο Πολίτη, ενώ κάτι αντίστοιχο συνέβη αργότερα και με τον Κώστα Λιβιεράτο της Χαβαλένθια. Στο γ’ δεκάλεπτο οι Underdogs επέβαλαν πλήρως το ρυθμό τους και προηγήθηκαν ακόμη και με +14 (44-30 στο 25’ 48-34 στο 27’), έχοντας χαρακτηριστική πολυφωνία στο σκοράρισμα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο όμως η Χαβαλένθια έγινε ιδιαίτερα απειλητική και πλησίασε στον πόντο (55-54, 2.28’ πριν το τέλος και 57-56 στο 1.49’).

Στην πιο κρίσιμη επίθεση ο Τσεκουράς ευστόχησε σε τρίποντο και έκανε το σκορ 60-56, 1.15’ πριν από το φινάλε. Ο Κοντός και ο Βενιζέλης δεν μπόρεσαν να απαντήσουν έξω από τα 6.75 και ο Κρασουδάκης με 2/2 βολές έκανε το 62-56 και ουσιαστικά τα πάντα κρίθηκαν. Οι Underdogs θα παίξουν στον ημιτελικό της Πέμπτης με τα Modela, ενώ το Hermes/ Electroinvest θα αντιμετωπίσει το νικητή του αγώνα της Τρίτης Τ.Ε.Ε.- Δικηγόροι.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 18-18, 35-30(ημ.) 53-43, 64-56

Διαιτητές: Αντωνίου-Νικηφορίδης- Βλάσσης

UNDERDOGS (Παπακώστας): Μανέττας, Πολίτης 3(1), Στεφανίδης 7(1), Κλαδίτης, Κουντούρης 6, Πολυχρόνης 6, Κρασουδάκης 15(1), Μελισσάς 2, Πολυχρονίου 9, Τσεκουράς 5(1), Παπακώστας 5, Κουλούμπρης 6.

ΧΑΒΑΛΕΝΘΙΑ (Λιβιεράτος): Μήτκας 3(1), Βενιζέλης 19(3), Κοντός 3(1), Καντής, Χαρκιανάκης 3, Λιβιεράτος 7(1), Αττιτής 2, Μανέττας 9, Κουκιάς 10.