Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Όλα …τούμπα σε τρία λεπτά!

Όλα …τούμπα σε τρία λεπτά!

0
apollon orfeas

Μετά από ένα παιχνίδι που είχε κατά διαστήματα καλές στιγμές, δύναμη, πάθος και ένταση ο Απόλλων Καλυθιών κατάφερε να πάρει την νίκη από τον Ορφέα με σκορ 2-1. Η ομάδα των Καλυθιών στο πρώτο μέρος δεν ήταν καλή, αφού ο Ορφέας με καλή διάταξη στο γήπεδο, μπόρεσε να κρατήσει τους αντίπαλους επιθετικούς μακριά από την περιοχή του Μαυρουδή. Αντίθετα οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να μπουν μπροστά στο σκορ με βολίδα του Γαλουζή αλλά γεύτηκαν την νίκη μέχρι το 84΄ όπου έγινε το 1-1 με τον Δημητρά και μετά από τρία λεπτά το 2-1 από τα έντεκα μέτρα με τον Μαυρομούστακο. Στο δεύτερο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν με καλή αμυντική λειτουργία και αντεπιθέσεις να φτάσουν στο δεύτερο γκολ. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την απόδοση τους κι έριξαν όλο το βάρος μπροστά κλείνοντας τον αντίπαλο τους στο μισό γήπεδο, και με συνεχείς επιθετικές πρωτοβουλίες κατάφεραν στο τέλος να φτάσουν στην νίκη. Το παιχνίδι διακόπηκε για περίπου δέκα λεπτά λόγω αδιαθεσίας του α΄ βοηθού και μετά συνεχίστηκε κανονικά.
Το 0-1 σημειώθηκε στο 31΄ όταν ο Κουλουριώτης εκτέλεσε το φάουλ πλασαριστά για τον Γαλουζή κι εκείνος με ασύλληπτο σουτ λίγο έξω από την περιοχή έστειλε την μπάλα στο δεξί «παραθυράκι». Το 1-1 το πέτυχε στο 84΄ με κεφαλιά ο Δημητράς μετά από εκτέλεση φάουλ του Κίτσου. Στο 87΄από εκτέλεση πλαγίου άουτ ο Δημητράς τροφοδότησε τον Μουτσοντέμι κι εκείνος μπήκε στην περιοχή δεξιά και αντράπηκε από τον Στόϊο. Ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι, το εκτέλεσε ο Μαυρομούστακος και 2-1.
Παράπονα εξέφρασαν και οι δύο ομάδες για την διαιτησία του Ατσικνούδα- Ροδίτη- Βούλγαρη Χριστίνας.
ΑΠΟΛΛΩΝ: Καμπούρης, Κίτσος, Σιέχ, Σαββούλης(46΄Σταυρής), Φυλακούρης, Σκόρπος, Κιόττου (44΄Δημητράς, 89΄λ.τ. Στάθης), Χατζηγεωργίου, Κυρίτσης, Μαυρομούστακος, Μουτσοντέμι
ΟΡΦΕΑΣ: Μαυρουδής,Γεωργιάδης, Γαλουζής, Στόϊος, Βιδίνης, Ροδίτης(70΄Ζωάννου), Αμπελάς, Κουλουριώτης, Τσαγγάρης (86Ροδοσνιώτης), Γκρέμσι (59΄Κιάρρι), Παπαδόπουλος