Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Μπάσκετ: Άνοιξε η αυλαία στο καλοκαιρινό τουρνουά της Καρπάθου

Μπάσκετ: Άνοιξε η αυλαία στο καλοκαιρινό τουρνουά της Καρπάθου

0

Μ ε τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του, το Μεσοχώρι, το οποίο κέρδισε με 62-51 τα Σπόα, στο παιχνίδι με το οποίο άνοιξε η αυλαία του 14ου καλοκαιρινού τουρνουά μπάσκετ της επαρχίας Καρπάθου- Κάσου. Στην πρώτη αναμέτρηση της διοργάνωσης, το Μεσοχώρι ήταν καλύτερο και από την αρχή του αγώνα πήρε το προβάδισμα στο σκορ, ενώ προηγήθηκε με νταμπλ-σκορ στο ημίχρονο (36-18). Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε στο γ’ δεκάλεπτο, αφού με αιχμές του δόρατος τους Ρουμελιώτη και Μοσχονά, το Μεσοχώρι μεγάλωσε τη διαφορά (49-30 στο 30’), για να μειώσουν στην τελευταία περίοδο τα Σπόα. Με τη νίκη αυτή, το Μεσοχώρι έκανε σημαντικό βήμα για την πρώτη θέση στον α’ όμιλο του τουρνουά. Αξίζει να σημειωθεί ότι το παιχνίδι της πρεμιέρας παρακολούθησαν περίπου 250 φίλαθλοι στο κλειστό γυμναστήριο του Απερίου.

Τα δεκάλεπτα ήταν: 20-11, 36-18(ημ.), 49-30, 62-51
Διαιτητής: Αντωνίου
ΜΕΣΟΧΩΡΙ (Παραγυιός): Κομνηνός Α., Σταματιάδης 5, Μαστρογιάννης 6, Μοσχονάς 12(2), Κομνηνός Π. 4, Βαρδάκης 2, Μηναδάκης 2, Λύκος, Υψηλάντης 2, Ρουμελιώτης 22(2), Παραγυιός, Μουλάς 7.
ΣΠΟΑ (Σμούδιανης): Στασινόπουλος 4, Διακολιός 3(1) Σμούδιανης 13(2), Διακομανώλης 10(2), Αδαμάκης 14(2), Φράγκος, Δήμαρχος Ν., Διακομηνάς, Δήμαρχος Η. του Γ. 2, Λειβαδίτης Γ. 3, Δήμαρχος Η. του Ι. 2.

ΤΗ ΔΕΥΤΕΡΑ Η ΣΥΝΕΧΕΙΑ
Την προσεχή Δευτέρα στις 19:00 η Όλυμπος θα παίξει με τη Βωλάδα, στο παιχνίδι της πρεμιέρας του β’ ομίλου.