Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Μια ανάσα από την κούπα!

Μια ανάσα από την κούπα!

0
telxinida ginaikes

Μία νίκη πριν το στόχο τους, που δεν είναι άλλος από την κατάκτηση του φετινού πρωταθλήματος, βρίσκονται οι γυναίκες της Τελχινίδας. Στο ροδίτικο σωματείο, αθλήτριες, προπονητές και διοίκηση, φιλοδοξούν να ‘σηκώσουν’ για 5η συνεχή χρονιά το κύπελλο της πρωταθλήτριας ομάδας στα Δωδεκάνησα και στη συνέχεια να διεκδικήσουν στο τελικό τουρνουά της Ζ΄ Περιφέρειας την άνοδο στη Α2 Εθνική κατηγορία.
Τα κορίτσια του Νίκου Τσιντομηνά και του Μιχάλη Τσιμισίρη νίκησαν στον α΄ ημιτελικό τη αξιόμαχη ομάδα του Ροδίων Άθλησις (ΔΕΙΤΕ ΕΔΩ ΕΝΑ VIDEO ΑΠΟ ΤΟ ΠΑΙΧΝΙΔΙ) και περιμένουν στον τελικό τον νικητή του άλλου ημιτελικού ανάμεσα στον Διαγόρα και τον Κλεάνθη.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – Ροδίων Άθλησις 3-1 σετ σε 86΄(26-28 σε 22΄, 25-29 σε 22΄, 25-15 σε 22΄και 25-15 σε 20΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς, Μιχάλης Τσιμισίρης) Μαρία Βρατσάλη, Ματίνα Γιαννέλη, Νίκη Κουτζιούκη, Κων/να Λορένζου, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Ελένη Μητροπούλου, Αγγελίνα Κώτη, Λένα Πολυτάνου, Αγλαΐα Σκορδά, Φαμπιόλα Τερζίου, Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο) και Χρύσα Αθανασίου(λίμπερο)
Ροδίων Άθλησις: (Νίκος Μακρής) Ελένη Ζωάννου, Μ. Μαστρογιάννη, Ελένη Γιακουμή, Χαρούλα Φραντζή, Φωτεινή Περίδη, Ρούλα Μαλούκου, Γεωργία Κανέλλη, Παν. Τριπολίτη, Ε. Αμπελιώτη και Σοφία Οικονόμου (λίμπερο).
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σάκης Κυπριώτης, Νίκος Χατζησταυρίδης και Νικολέττα Κρίτσα.
Δώρο από τους χορηγούς και πάρτι στο GAZI
Οι πανηγυρισμοί για την πρόκριση στον τελικό συνεχίστηκαν, μετά το γήπεδο, στο GAZI club που αφιέρωσε μια ξεχωριστή μουσική βραδιά στις πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου.
Να σημειωθεί ότι στην διακοπή του αγώνα (ανάμεσα στα σετ) στο Βενετόκλειο κληρώθηκαν στους θεατές δώρα προσφορά του καταστήματος COLLOSEUM Rhodes.

Κορασίδες
Η καλή απόδοση των κορασίδων της Τελχινίδας είχε σαν αποτέλεσμα την άνετη νίκη απέναντι στον γηπεδούχο Κλεάνθη.
ΑΕΣ Κλεάνθης – ΡΣΦΠ Τελχινίς 0-3 σετ σε 101΄ (18-25 σε 22΄, 17-25 σε 26΄και 12-25 σε 22΄)
Κλεάνθης: (Λοΐζος Παπακωνσταντίνου( Ν. Ζότα, Σ. Γαβαλά, Μ. Σκουφρή, Χρ. Κάππα, Μ. Χατζηβάσιλα, Στ. Αθανασάκη, Κ. Χατζηβάσιλα και Μ. Σαΐτη (λίμπερο).
Τελχινίς: (Μιχάλης Τσιμισίρης) Αγγελίνα Κώτη, Κωσταντίνα Λορένζου, Ντιλέκ Χουσείν, Ελεάννα Κωσταντάκη, Ανθή Γκίκα, Ραφαηλία Κουφομανώλη, Βάλια Παρασκευά, Αλεξία Αργυράκη, Φαμπιόλα Τερζιού, Στέλλα Κυριακοπούλου, Ελβίρα Ζέρβα και Νικόλετα Αμορανίτη (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Σωτήρης Σταματίου και Σάββας Πάττας.