Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Ξεκίνησε καλά και ο Ιάλυσος

Ξεκίνησε καλά και ο Ιάλυσος

1
ialisos foivos fasi

Με το «δεξί» ξεκίνησε τις αγωνιστικές της υποχρεώσεις η ομάδα του ΓΑΣ Ιάλυσος καθώς επικράτησε με σκορ 3-0 του Κλεόβουλου Λίνδου στο Οικονομίδειο στάδιο της Ιαλυσού. Το παιχνίδι κύλισε πολύ εύκολα για τους πρωταθλητές καθώς από το πρώτο λεπτό είχαν συντριπτική κατοχή της μπάλας και δεν επέτρεψαν στον αντίπαλο να επιτεθεί. Η πρώτη καλή στιγμή για τους γηπεδούχους ήρθε στο 6′ όταν ο γκολκίπερ Βαρέλης έδιωξε εντυπωσιακά την κεφαλιά του Μαθιού. Το παιχνίδι κυλούσε με τον ίδιο ρυθμό ώσπου στο 27′ έπειτα από σέντρα του Μαθιού και κακό υπολογισμό της μπάλας από την άμυνα των φιλοξενούμενων ο Χατζηφούντας με κοντινή προβολή πέτυχε το πρώτο εφετινό γκολ του Ιάλυσου και έκανε το 1-0. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 43′ ο Παφιάκης έστρωσε την μπάλα στον Χατζηλιόντα και αυτός με πλασέ έγραψε το 2-0 το οποίο ήταν και αποτέλεσμα ημιχρόνου. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε και στην μόνη αξιόλογη φάση οί γηπεδούχοι έκαναν τρία τα τέρματα τους μετά την εκτέλεση κόρνερ του Χατζηλιόντα ο Φυλακούρης πραγματοποίησε μια άπιαστη κεφαλιά και έγραψε το τελικό 3-0
Φάσεις και γκολ
6′ κεφαλιά του Μαθιού δύσκολα σε κόρνερ ο Βαρέλης.
12′ Ωραίο σουτ του Γαϊτάνου η μπάλα λίγο δίπλα από το δεξί δοκάρι του Λουτριώτη.
27′ Σέντρα του Μαθιού από τα δεξιά κακός υπολογισμός της μπάλας από την άμυνα του Κλεόβουλου και ο επερχόμενος Χατζηφούντας έκανε το 1-0.
43′ Πάσα του Παφιάκη στον Χατζηλιόντα και ο τελευταίος με πλασέ έκανε το 2-0.
77′ Κόρνερ του Χατζηλιόντα κεφαλιά του Φυλακούρη 3-0
87′ Ωραία ατομική ενέργεια από τον Γκινή το σουτ του οποίου πέρασε μόλις άουτ.
Συνθέσεις
ΙΑΛΥΣΟΣ: Λουτριώτης, Μαλλιάκας, Φυλακούρης, Παφιάκης, (80’Χατζηπέτρος), Σταυλάς, Κρομμύδας, Ρεικλείτης, Μαθιός, Χατζηλιόντας (80′ Λερογιάννης), Χατζηφούντας (65′ Μπινγκό), Γκινής
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Βαρέλης, Γιατσιάτσιος, Λάμπης (63′ Διακογεωργίου),Τσελεπίδης, Κακλαμάνος, Συμεωνίδης, Παπαικονόμου (69′ Φρατζάκης), Χατζημανώλης, Χαρίτος, Γαϊτάνος (Αναστασιάδης), Πατσιαούρας