Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Ήττα της Τελχινίδας από το Φοίνικα

Ήττα της Τελχινίδας από το Φοίνικα

0

Για το πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής ανδρών, στον όμιλο Δωδεκανήσου, ο ΑΕΣΠ Φοίνικας διατήρησε το αήττητο νικώντας δύσκολα στο Βενετόκλειο την Τελχινίδα με 1-3 σετ.

Οι νικητές ήταν πιο αποτελεσματικοί στα δύο πρώτα σετ (15-25, 20-25) ενώ οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι στο τρίτο, το οποίο και κέρδισαν με 25-20.

Στο επόμενο σετ ο Φοίνικας ξεκίνησε πιο δυνατά και προηγήθηκε με 1-5. Η Τελχινίδα κατάφερε στη συνέχεια όχι μόνο να καλύψει τη διαφορά αλλά να περάσει και μπροστά στο σκορ με 12-5.

Ο Φοίνικας ανασυντάχτηκε, εκμεταλλεύτηκε τα συνεχή λάθη στο σερβίς των αντιπάλων και ισοφάρισε σε 16-16. Από το σημείο αυτό διατήρησε το προβάδισμα στο σκορ και τελικά πήρε το σετ με 22-25 και το ματς με 1-3 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΕΣΠ Φοίνικας 1-3 σετ σε 93΄ (15-25 σε 22΄, 20-25 σε 22΄, 25-20 σε 24΄και 22-25 σε 27΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Γιώργος Γκιζέττης, Αλμπάν Τερζίου, Γιάννης Σαρικάς, Γιώργος Καζαντζάκης, Πάνος Μπαλής, Σεβαστός Φιλίππου, Γιάννης Φλεβάρης (λ),  Αντώνης Χατζηγεωργίου, Δημήτρης Καλιόζης και Δημήτρης Γκίκας.
Φοίνικας: (Αντωνιάδης Νίκος) Ανδρέου, Σαράντης, Σαρικάς (λ), Σαμπάνης Δ (λ), Παπακωνσταντίνου, Καρυώτης, Γιακουμάρος, Ανθης, Αναστασάς, Σαμπάνης Ρ, Ρουσεττος και Μπελούλης.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Σάββας Πάττας, η Μαίρη Παπαδούλη και ο Ανδρέας Παπαδόπουλος.