Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Ήττα για την Τελχινίδα

Ήττα για την Τελχινίδα

0
telxinida_fasi
Σ’ ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ματς ο ΡΣΦΠ Τελχινίς, αν και προηγήθηκε δύο φορές στα σετ, έχασε τελικά από την πρωταθλήτρια Λέσβου, το Παγγεραγωτικό με 3-2 σετ σε 131’. Ο αγώνας ήταν για την τελική φάση του πρωταθλήματος γυναικών που πραγματοποιείται στη Χίο από 15-19 Μαΐου. Στο 1ο σετ η ροδίτική ομάδα μπήκε δυνατά και κατάφερε να το κερδίσει με 25-15.
Στη συνέχεια έχασε στις λεπτομέρειες το 2ο σετ με 29-31 και πήρε το 3ο με 25-21. Η κούραση όμως των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά δεν τους επέτρεψε να πάρουν και το επόμενο σετ το οποίο έχασαν με 23-25.
Στο tie-brake αν και βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 7-10, ανέκαμψαν και προηγήθηκαν με 11-10. Πιο αποτελεσματικές στους τελευταίους πόντους όμως  οι αθλήτριες της πρωταθλήτριας Λέσβου πήραν τελικά το σετ με 12-15 και τον αγώνα με 2-3 σετ.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Παγγεραγωτικός 2-3 σετ σε 131΄(25-15 σε 21΄, 29-31 σε 35΄, 25-21 σε 30΄, 23-25 σε 27΄και 12-15 σε 18΄).
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Μαρία Βρατσάλη, Νικολέτα Αλαφάκη, Κέλυ Δαοτοπούλου, Φαίη Μίχου, Ελένη Μιτροπούλου, Αγλαΐα Σκορδά και Ελισάβετ Αμορανίτη.
ΑΣ Παγγεραγωτικός: (Σάββας Περτσελής) Ρ. Κουκούτα, Μαρούσα Τσακογιάννη, Έφη Παπαδημητρίου, Ηριάνα Μαυρογένη, Νάντια Ζουμπουλόγλου, Νατάσα Χατζηγιοβάνη, Έλενα Πουλή, Ευγενία Ξυνέλη, Λίνα Νούσια, Νάντια Κατσιάνου, Αγγελική Βουβούλη και Χριστίνα Μπογιατζή (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν οι Γιάννης Παπαδογιάννης, Χρήστος Μάλφας και Κώστας Λικουρίνας.