Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ήταν και πάλι Κολοσσός!

Ήταν και πάλι Κολοσσός!

0
kolossos_marousi

Δείχνοντας τεράστια ψυχικά αποθέματα στο δ’ δεκάλεπτο, ο Κολοσσός όχι μόνο έκαμψε την αντίσταση του Αμαρουσίου αλλά έχτισε και διαφορά στο τέλος, νικώντας με 78-61.
Πανηγυρικό τόνο στη νίκη του έδωσε στο τέλος ο Κολοσσός ο οποίος πυροβόλησε αλύπητα στο δ’ δεκάλεπτο το Μαρούσι από τα 6.75μ. με Καλάθη, Τσάμη και Γκόλεματς, σε ένα ματς που ήταν ντέρμπι μέχρι το 36′.
Τα δύο τρίποντα του Καλάθη που έφεραν τον Κολοσσό στο +10 (66-56) ήταν καθοριστικά καθώς από εκεί και πέρα το ματς δεν γυρνούσε. Με αυτό τον τρόπο οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες, ενώ αντίθετα οι “κιτρινόμαυροι” υπέστησαν την πρώτη τους ήττα μετά από πέντε ματς.
Έτσι, λοιπόν, οι “θαλασσί” κάλυψαν και τη διαφορά του α’ αγώνα όταν το Μαρούσι είχε επικρατήσει με σκορ 76-75 και έχουν το πάνω χέρι σε πιθανή ισοβαθμία με την ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή. Οι φιλοξενούμενοι από το 36′ ως το 38′ δέχτηκαν σερί 15-0 καθώς το 54-56 με το οποίο προηγούνταν έγινε πολύ γρήγορα 69-56.
Με αυτό τον τρόπο πέρασε σε δεύτερη μοίρα η μεγάλη εμφάνιση του Χουέρτας που ήταν και πάλι το πρώτο… βιολί για την ομάδα του πετυχαίνοντας 24 πόντους. Από τους νικητές ξεχώρισε ο Χαρίσης με 22 πόντους, ο καθοριστικός Καλάθης με 19, αλλά και ο Τσάμης που τελείωσε το ματς με 17 πόντους.
Ο αγώνας:
Παρά την ταλαιπωρία από το ταξίδι και το γεγονός ότι τελικά έφτασε στη Ρόδο το πρωί του Σαββάτου, το Μαρούσι ήταν πολύ ορεξάτο στο ξεκίνημα του αγώνα. Χάρη στις επιθετικές λύσεις από τον Μπάγκαριτς οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 4-12, πριν ο Σφαιρόπουλος καλέσει σε τάιμ άουτ. Πάντως, οι παίκτες του Αλεξανδρή βρέθηκαν και στο +12 (6-18) πριν αρχίσουν σταδιακά οι γηπεδούχοι να ροκανίζουν τη διαφορά.
Με επιμέρους 12-2 οι Ροδίτες κατάφεραν να μειώσουν σε 18-20 στο 9′ και τελικά ο Καυκής να γράφει με βολές το 20-22 του α’ δεκαλέπτου. Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου σούταρε με 75% στα δίποντα έναντι του επίσης υψηλού 67% του Αμαρουσίου.
Στο 13′ πάντως το Μαρούσι βρήκε και πάλι την ευκαιρία να χτίσει μία διαφορά με τον Χουέρτας που είχε 17 πόντους στο ημίχρονο, ξεφεύγοντας και πάλι με 24-30. Με καλάθι και φάουλ μείωσε στους τρεις ο Καλάθης και πλέον ο Κολοσσός ήταν πιο απειλητικός. Πήρε μάλιστα για πρώτη φορά το προβάδισμα μετά το καλάθι του Τζόρνταν ο οποίος έγραψε το 33-32 στο 18′.
Έχοντας κλείσει καλά την άμυνα του, ο Κολοσσός ξέφυγε και με 7 πόντους (39-32), χάρη σε τρίποντο του Πατ Καλάθη πριν τελικά ο Χουέρτας γράψει το 39-34 με το οποίο έφυγαν οι δύο ομάδες για τα αποδυτήρια. Οι “θαλασσί” ολοκλήρωσαν το ημίχρονο με 1/9 σουτ τριών πόντων, ενώ το Μαρούσι είχε 4/5, ενώ τα ριμπάουντ ήταν 20-16 υπέρ των γηπεδούχων.
Ντέρμπι για γερά νεύρα
Στην επανάληψη, ο Κολοσσός έμεινε άποντος για τέσσερα λεπτά, κάτι που εκμεταλλεύτηκε το Μαρούσι και ισοφάρισε σε 41-41 με τον Χουέρτας να ευστοχεί σε δύο συνεχόμενα λέι
απ στο 25′. Οι γηπεδούχοι προσπάθησαν με Γκόλεματς και Τσάμη όμως οι απαντήσεις του Αμαρουσίου έρχονταν από τα 6.75μ. και συγκεκριμένα από τον Χαριτόπουλο.
Ο τελευταίος με οκτώ συνεχόμενους πόντους έκανε το 45-49 και υποχρέωσε τον Σφαιρόπουλο να καλέσει σε τάιμ άουτ για να συνεφέρει τους παίκτες του. Και τα κατάφερε, καθώς από εκείνο το σημείο το ματς έγινε ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Τελικά, το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το Μαρούσι να έχει βραχεία κεφαλή στο σκορ (52-54).
“Καθάρισε” ο Καλάθης
Στο κρίσιμο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες παρουσιάστηκαν νευρικές και η μπάλα έμπαινε με δυσκολία στο καλάθι, ενώ οι ισοπαλίες έδιναν κι έπαιρναν (54-54, 56-56). Με τους Τσάμη και Χαρίση, ο Κολοσσός έτρεξε ένα σερί 6-0 και προηγήθηκε με 60-56 στο 36′, πριν ο Καλάθης πάρει το… όπλο του και πυροβολήσει σε δύο διαδοχικές επιθέσεις από τα 6.75μ. για το 66-56.
Το +10 του Κολοσσού, θορύβησε τον Αλεξανδρή που πήρε τάιμ άουτ για να… αφυπνίσει τους παίκτες του, όμως πλέον ήταν πολύ αργά. Με τους Γκόλεματς και Τσάμη να ευστοχούν με τη σειρά τους για τρεις, ο Κολοσσός ξέφυγε με 76-61 στο 39′ δίνοντας πανηγυρικό τόνο στη νίκη του. Μία νίκη που ήρθε λίγο αργότερα με τον Χαρίση να γράφει από τη γραμμή το 78-61.
Τα δεκάλεπτα: 20-22, 39-34, 52-54, 78-61
Κολοσσός (Σφαιρόπουλος): Καλάθης 19(3), Καυκής 4, Τζόρνταν 4, Πάνος 5, Μανωλόπουλος 2, Ασημακόπουλος, Οικονομόπουλος, Χαρίσης 22, Τσάμης 17(1), Γκόλεματς 5(1), Γεωργαλής, Ιβάνοβιτς.
Μαρούσι (Αλεξανδρής): Νοέας, Μπάγκαριτς 11, Ακεψιμαϊδης, Χουέρτας 24(4), Χαριτόπουλος 14(2), Γκαγκαλούδης 3, Βαβάτσικος, Κογιαντίνοβιτς 6(1), Σιαμανδούρας, Κόμματος 3(1), Καλογερόπουλος.