Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Έβαλε πλώρη για άνοδο!

Έβαλε πλώρη για άνοδο!

0
telxinida samos

Μεγάλη νίκη, με 3-2 σετ, πέτυχε στη Σάμο η Τελχινίδα απέναντι στον δυνατό Νηρέα.
Με τη νίκη αυτή και σε συνδυασμό με το ρεπό της Αναγέννησης Σάμου, η ροδίτικη ομάδα βρέθηκε στην 1η θέση της βαθμολογίας.
Οι αθλήτριες της Τελχινίδας μπήκαν δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκαν με 4-1. Η πρωταθλήτριες Χίου αντέδρασαν και κατάφεραν να προηγηθούν με 12-17.
Όμως, με τη βοήθεια του σερβίς οι ροδίτισσες κάλυψαν τη διαφορά και πήραν το σετ με 25-23. Στο 2ο σετ η Τελχινίδα ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ και δε δυσκολεύτηκε να κάνει, με 25-20, το 2-0 σετ.
Οι εσωτερικές αλλαγές του προπονητή της Χίου έφεραν αποτέλεσμα και η ομάδα του έγινε πιο αποτελεσματική σε μπλοκ και επίθεση. Έτσι τα δύο επόμενα σετ χάθηκαν για την Τελχινίδα με 18-25 και 17-25.
Στο tie break o Νηρέας ξεκίνησε πολύ καλα και προηγήθηκε με 1-6, 2-7 και 5-8.
Στο σημείο αυτό οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου, μεταμορφώθηκαν και με το δύσκολο σερβίς, την πολύ καλή άμυνα και τις δυνατές επιθέσεις πέτυχαν 6 συνεχόμενους πόντους και προηγήθηκαν με 11-8. Η αντίδραση του Νηρέα έφερε το μας στο 11-11 αλλά οι αθλήτριες του Νίκου Τσιντομηνά πήραν το σετ με 15-12 και την νίκη με 3-2 σετ.
Χαρακτηριστικό είναι ότι και τις άλλες δύο φορές που οι δύο ομάδες είχαν βρεθεί αντίπαλοι σε τελική φάση της Ζ΄ Περιφέρειας (το 2011 και το 2012) η Τελχινίδα ήταν η νικήτρια και τις δύο φορές πάλι με 3-2 σετ.
ΡΣΦΠ Τελχινίς – ΑΣ Νηρέας Χίου 3-2 σετ σε 128΄(25-23 σε 25΄, 25-20 σε 27΄, 18-25 σε 27, 17-25 σε 27΄και 15-12 σε 22΄)
Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελένη Μητροπούλου, Ελισάβετ Αμορανίτη, Αγλαΐα Σκορδά, Ματίνα Γιαννέλη, Μαρία Βρατσάλη, Χρυσάνθη Μαθιουδάκη, Κέλυ Δαουτοπούλου, Κωνσταντίνα Λορένζου, Αγάθη Μπόνη, Λένα Πολυτάνου και Νικολέτα Αμορανίτη (λίμπερο).
Νηρέας: (Φραγκούλης Κυλαδίτης) Σιδεράτου, Μπλάνη, Μπεκιάρη, Κριμιζή, Κυλαδίτη, Κούγια, Καράβολου, Καλογεροπούλου, Τσουχλή, Κωστάρα, Βαβάτσικου (λίμπερο) και Γιαννητσαργιώτη (λίμπερο),
Τον αγώνα διαιτήτευσαν η Παναγιώτα Ράντσιου, η Μαρία Χαμπιλού και η Μαρία Οικονόμου.
Στο άλλο ματς, ο Φοίνικας Σάμου επικράτησε του ΑΟ Μυτιλήνης με 3-1 σετ (25-19, 25-18, 13-25, 25-18).
Σήμερα, Σάββατο, οι πρωταθλήτριες Δωδεκανήσου θα αντιμετωπίσουν στις 4μμ τον ΑΟ Μυτιλήνης.