Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Επιτέλους νίκη για Αδελφοσύνη!

Επιτέλους νίκη για Αδελφοσύνη!

0
adelfosini endekada

Την πρώτη της νίκη στο πρωτάθλημα πέτυχε η Αδελφοσύνη η οποία επικράτησε με 2-1 των Ιπποτών. Αμφότερες οι ομάδες ήθελαν όσο τίποτα τη νίκη αφού βρίσκονταν πριν την έναρξη του αγώνα στις τελευταίες θέσεις του πίνακα πολύ κοντά βαθμολογικά. Τελικά η ομάδα της Αδελφοσύνης παίζοντας πολύ καλά στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης κατάφερε να κερδίσει και να απομακρυνθεί από τη ζώνη του υποβιβασμού κάτι που άλλωστε ήταν και το ζητούμενο για τους γηπεδούχους. Στο πρώτο μέρος η Αδελφοσύνη ήταν καλύτερη και πήρε το προβάδισμα στο 37’ με σουτ του Μ. Παπαδόπουλου από κοντινή θέση, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια έχοντας «κεφάλι» στο σκορ (1-0). Στο 57’ οι Ιππότες κέρδισαν έμμεσο μέσα στην περιοχή μετά από λάθος εκτίμηση του Αντάλη, ο οποίος παρά αυτή την αδράνεια ήταν πολύ καλός. Από αυτό το έμμεσο προήλθε η ισοφάριση καθώς ο Εμίρογλου μετά από στρώσιμο έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα της Αδελφοσύνης ισοφαρίζοντας προσωρινά σε 1-1. Παρόλα αυτά τρία λεπτά αργότερα (60’) η Αδελφοσύνη επανέφερε την «τάξη» αφού πήρε και πάλι το προβάδισμα (2-1) αυτή τη φορά με τέρμα του Παπαχριστοδούλου ο οποίος σούταρε εύστοχα μέσα από την περιοχή. Στα λεπτά που απέμεναν η Αδελφοσύνη έλεγχε τον ρυθμό και δεν κινδύνευσε από τους Ιππότες που έτσι παρέμειναν στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα χωρίς βαθμό. Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Κάζας, Βούλγαρη και Τσιβίτης.

Αδελφοσύνη: Αντάλης, Σκουλούδης, Τοπάλ, Λιούρας, Χατζή Ομέρ Ταμπάκ Χ., Παπαδόπουλος Μ. (87’ Παπαδόπουλος Κ.), Γεωργαλλής (89’ Χουρίδης), Ζαμαντάκης, Παπαχριστοδούλου, Αποστόλου, Καιμαξή (75’ Στάππας)
Ιππότες: Φουκαράς, Κοκιαντώνης, Ζωάννου, Αρέτογλου, Μαρίνος, Τσάκε, Μουστούκης, Εμίρογλου, Σώτα, Μινάι, Ζαγκόζης