Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

Επέστρεψε στις νίκες ο Απόλλωνας

1
apollon rodiakos

Με 2-0 επικράτησε ο Απόλλωνας Καλυθιών του μαχητικού Ροδιακού επιστρέφοντας έτσι στις νίκες μετά από δυο ανεπιτυχή αποτελέσματα (Ευκλής,ΑΕ Κατταβιας). Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλύτερα στο ματς έχοντας στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου ημιχρόνου τον έλεγχο του παιχνιδιού. Η υπεροχή τους καρποφόρησε στο 41΄όταν άνοιξαν καιτο σκορ με δυνατό σουτ του Μαυρομούστακου μέσα από την περιοχή. Καλύτερη στιγμή του Ροδιακού στο πρώτο μέρος ήταν ένα σουτ από τον Κουντουδιού με τη μπάλα να βρίσκει στο οριζόντιο δοκάρι. Στην επανάληψη ο ρυθμός έπεσε με αποτέλεσμα να σημειωθούν ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δυο εστίες. Μία από αυτές ήταν και το κερδισμένο πέναλτι του Απόλλωνα που μετέτρεψε σε γκολ ο Στάθης για το τελικό 2-0.
Καλύτεροι του Απόλλωνα οι Νικολός, Τσίττας και Ροδίτης, από τον Ροδιακό προσπάθησαν οι Σέντης και Μάκρας.
Καλοί η διαιτησία της κ. Φιλιππάκου (Στεφανάκης, Κασιώτης).
Φάσεις-Γκολ
5΄Πρώτη καλή στιγμή για τον Απόλλωνα σούτ του Μαυρομούστακου στην αγκαλιά του Κνιφάτι.
19΄Κάθετη του Σπαχιού στον Μαυρομούστακο που από θάση τετ α τετ πλάσαρε άστοχα.
25΄Μακρινό σουτ του Κουντουδιού η μπάλα τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι και πέρασε άουτ.
32΄Σουτ του Κουφάλη ,δύσκολα σε κόρνερ ο Κνιφάτι.
42΄ΓΚΟΛ! Ο Μαυρομούστακος με σουτ μέσα από την περιοχή άνοιξε το σκορ. (1-0)
63΄Σουτ του Κλάψη η μπάλα πέρασε λίγο αουτ.
90+2΄ΓΚΟΛ!Πέναλτυ για τον Απόλλωνα .Την εκτέλεση ανέλαβε ο Στάθης κάνοντας έτσι το τελικό 2-0.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΥΘΙΩΝ: Ροδίτης, Τσίττας, Στάθης, Κυρίτσης, Πασόπουλος, Νικολός, Σχοιναράκης (86΄Ορφανός), Κουφάλης (88΄ Ταχραμάνης), Σπαχιού, Μαυρομούστακος (77΄ Συμεωνίδης), Αργυρού
ΡΟΔΙΑΚΟΣ: Κνιφάτι, Κελεπέρας, Μάκρας, Τσακίρης, Τσάρας (83΄Βαγιανάκης), Μπουνουντίδης, Σέντης, Κουντουδιός, Πουλής (81΄Μαρκόπουλος), Κλάψης, Μαρκόπουλος