Αρχική Αθλητικά νέα Βόλεϊ Tελχινίς: Μια ανάσα από τον τίτλο οι παγκορασίδες Α’

Tελχινίς: Μια ανάσα από τον τίτλο οι παγκορασίδες Α’

0

Aκόμα πιο κοντά στην κατάκτηση του φετινού τίτλου στις παγκορασίδες βρίσκεται η Τελχινίς Α΄ αφού μια αγωνιστική πριν το τέλος του πρωταθλήματος πέτυχε την 6η σερί νίκη της.

Στο ματς που πραγματοποιήθηκε την Κυριακή (20/5) στο Βενετόκλειο αντίπαλες ήταν οι δύο ομάδες παγκορασίδων της Τελχινίδας.

Οι ‘μικρές’ της Κατερίνας Χειμωνέττου (β’ ομάδα) δυσκόλεψαν αρκετά τους πρωτοπόρους αφού αν και έχασαν εύκολα το 1ο σετ με 14-21 ανέκαμψαν και πήραν το 2ο με 26-24.

Και στο επόμενο σετ οι ‘μικρές’ ξεκίνησαν καλύτερα και προηγήθηκαν 13-8. Στη συνέχεια η Τελχινίδα Α΄ κάλυψε τη διάφορα αλλά μετά το 21-21 βρέθηκε πάλι πίσω στο σκορ με 23-21.

Ίσως στο καθοριστικό σημείο του αγώνα η ‘εμπειρία’ νίκησε τον ‘ενθουσιασμό’ και οι ‘μεγάλες’ με ένα 4-0 πήραν το σετ και προηγήθηκαν με 2-1 σετ.

Στο  4ο σετ η Τελχινίδα Α’ ήταν καλύτερη και με 17-25 πήρε το σετ και τον αγώνα με 3-1 σετ.

ΡΣΦΠ Τελχινίς Β΄-ΡΣΦΠ Τελχινίς Α΄ 1-3 σετ σε 111΄(14-27 σε 27΄,26-24 σε 29΄,23-25 σε 28΄και 17-25 σε 27′)

Τελχινίς Β΄: (Κατερίνα Χειμωνέττου) Ειρήνη Κακλαμάνου, Ελένη Μαστόρου, Αλέξια Γκιάτα, Σταματίνα Γκιζέτη, Ραφαέλα Ζωγραφή, Χριστίνα Παρασκευά, Νοέμη Ντούσκου, Κριστιάνα Ζντράβα (λ), Νικολέτα Γκίκα, Κάλλια Θαρρενάκη, Σταυρούλα Καλιόζη και Σία Ζάγορα.

Τελχινίς Α’ : (Νίκος Τσιντομηνάς) Αριέτα Τερζίου, Πάολα Σουσάρι, Μελίνα Τερζή, Άννα Καπετάν Γεωργίου, Μιχαέλα Βογιατζή, Δήμητρα Βαρτζιά, Ευρυδίκη Μαθιουδάκη, Δέσποινα Μαστόρου, Σόνι Μπαλλίου, Φλώρα Τσαβαρή και Ελευθερία Τερζή.

Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Ανδρέας Παπαδόπουλος και η Μαρία Ινγγλέση.