Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Απίστευτη ανατροπή στ’ Αφάντου!

Απίστευτη ανατροπή στ’ Αφάντου!

0
aera oloi

Σε θρίλερ εξελίχθηκε η αναμέτρηση του ΑΕΡΑ με τον Κλεόβουλο Λίνδου στο γήπεδο του πρώτου. Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με 3 – 2 χάρις σε ένα γκολ που σημείωσε ο Νικήτας Μαλλιάκας στις καθυστερήσεις. Οι «κόκκινοι» είχαν την ευκαιρία να «καθαρίσουν» το παιχνίδι μέχρι και το 60’, διάστημα κατά το οποίο είχαν τον έλεγχο και την πρωτοβουλία των κινήσεων και εκτός από ένα γκολ που πέτυχαν είχαν τις ευκαιρίες για να σημειώσουν και άλλα. Δεν το έπραξαν και επειδή η μπάλα τιμωρεί, οι Λινδιακοί μπόρεσαν στην επανάληψη και να ισοφαρίσουν και να πάρουν και κεφάλι στο σκορ μέσα σε ένα διάστημα περίπου πέντε λεπτών. Οι γηπεδούχοι δεν το έβαλαν κάτω, πίεσαν και μπόρεσαν να πετύχουν την πλήρη ανατροπή στο φινάλε.
Στο 16’ ο Δανάς με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 1 – 0 αλλά στο 60’ ο Αλ. Κακλαμάνος με κεφαλιά έφερε το παιχνίδι στα ίσα (1 – 1). Ο ίδιος παίκτης, στο 65’ από κοντά πέτυχε το 1 – 2, δίνοντας προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 88’, ο Δανάς με ένα ακόμα φάουλ πέτυχε το 2 – 2 και στις καθυστερήσεις ο Μαλλιάκας από κοντά διαμόρφωσε το τελικό 3 – 2.
ΑΕΡΑ: Καστριτσέας, Ροκάϊ, Μαλλιάκας, Γαργάλης, Γιαννακάκης (12’ λ.τ. Καραγιάννης), Συμεωνίδης, Δανάς, Πλύγκος, Παπαβασιλείου (68’ λ.τ. Φιλιππάκος), Στεφανής (61’ Κανελλόπουλος), Τριχιάς
ΚΛΕΟΒΟΥΛΟΣ: Χρυσανθής (73’ λ.τ. Ναούμ), Εμ. Κακλαμάνος, ΧαμιτάΙ (81’ Μπολομπάνι), Κωστάκης, Πιτσουρδάκης, Κουκουτσέλας, Γαϊτάνος, Κολιοκώστας, Παπαοικονόμου, Μοντεσάντος, Αλ. Κακλαμάνος