Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ασταμάτητοι οι Άγιοι Θεόδωροι

Ασταμάτητοι οι Άγιοι Θεόδωροι

0
agioi pantiliakos2

Στην παράταση με σκορ 71 – 67 (κανονικός αγώνας 57 – 57) πέτυχε την 20η του νίκη στο πρωτάθλημα η ομάδα των Αγίων Θεοδώρων. Οι Αρχαγγελίτες υπέταξαν τον Ιπποκράτη στο κλειστό γυμναστήριο της Κρεμαστής και έκαναν ακόμα ένα βήμα για να κατακτήσουν τον τίτλο στο τοπικό πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας.
Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε ο Ιπποκράτης που βρήκε ρυθμό και πήρε προβάδισμα 10 πόντων (0-10 στο 5′). Οι γηπεδούχοι έβρισκαν λύσεις κυρίως με τον Βογιατζή επιθετικά και μείωσαν 13-20 που ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Άγιοι Θεόδωροι με τη συμπαράσταση του κόσμου ανέβασαν σταδιακά την απόδοση τους και βρήκαν χώρους που τους εκμεταλλεύτηκαν. Μείωσαν αρχικά στο καλάθι 24-26 και πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Λαμπρόπουλου 27-26 στο 17′. Οι Κώοι ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ 27-31. Ο Βογιατζής όμως που έκανε ότι ήθελε την άμυνα του Ιπποκράτη, με 3 συνεχόμενους πόντους πλησίασε στον πόντο 30-31 (σκορ ημιχρόνου).
Το παιχνίδι είχε ρυθμό και εντυπωσιακές φάσεις και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ (37-37 μέχρι το 25′). Οι «πορτοκαλί» με σερί 8-0 αύξησαν τη διαφορά ( 44-37 στο 29′). Αυτή η διαφορά όμως εξανεμίστηκε. Ο Ιπποκράτης εκμεταλλευόμενος τα λάθη των γηπεδούχων και πλησίασε στο καλάθι, 44-42. Στο τελευταίο δεκάλεπτο έγινε εντυπωσιακό ματς με τον Ιπποκράτη να παίρνει μικρή διαφορά πέντε πόντων 52-57 στο 37′. Τα λάθη όμως και η κακή τακτική των παικτών του Ιπποκράτη, σε συνδυασμό με την επιθετική πολυφωνία των παικτών του Παναγιώτη Παπακώστα (Βογιατζής ,Λαμπρόπουλος, Παπανικολάου, Κούρος), ισοφάρισαν 57-57, 1.41” πριν το φινάλε του αγώνα. Οι δυο ομάδες είχαν την ευκαιρία να κερδίσουν στην κανονική διάρκεια, όμως την πέταξαν κυριολεκτικά στον κάδο των αχρήστων αφού οδηγήθηκαν στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο, οι Αρχαγγελίτες ισοπέδωσαν τους Κώους και έκαναν ότι ήθελαν στο παρκέ. Δίκαια πήραν το ροζ φύλλο πανηγυρίζοντας έξαλλα με τους φιλάθλους τους. Τελικό σκορ 71-67. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο τελευταίο λεπτό της αναμέτρησης τραυματίστηκε ο Μάριος Πλατέλλας στη μέση μετά από μια διεκδίκηση και έπεσε άσχημα στο παρκέ. Αμέσως οι υπεύθυνοι του συλλόγου κάλεσαν το ασθενοφόρο διότι ο παίκτης ένοιωθε μούδιασμα. Ευτυχώς όμως οι εξετάσεις δεν έδειξαν κάτι ανησυχητικό.
Διαιτητές ήταν οι κ. Ξανθός και Φάκαρος.
Τα δεκάλεπτα:13-20, 30-31 ημίχρονο, 44-42, 57-57κ.α, 71 – 67παράταση

ΑΓΙΟΙ ΘΕΟΔΩΡΟΙ (Παπακώστας): Βογιατζής 31(2),Λαμπρόπουλος 14(3), Κούρος 11, Παπανικολάου 9 (1), Πλατέλλας 4, Κωστάκης 2.
ΙΠΠΟΚΡΑΤΗΣ (Δροσος): Γκοράτσας 21(5), Μαλιούρας 16, Σκούφης 11(3), Πλευράκης 8, Τσιλιγκίρης 6 (2), Παρβαντώνης 3,Τόρα 2.