Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου ”Ξύπνησαν” στο φινάλε, αλλά ήταν αργά

”Ξύπνησαν” στο φινάλε, αλλά ήταν αργά

0
DSC02108
Αγχωτική νίκη με 2-1 πήρε η ομάδα του Δαμάγητου  αφού στο φινάλε του αγώνα κόντεψε να δεχθεί την ισοφάριση από τον Ροδιακό που στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε μπρος και μείωσε σε 2-1. Το πρώτο ημίχρονο ανήκει  ολοκληρωτικά στους φιλοξενούμενους αφού οι παίχτες του Ροδιακού αδυνατούσαν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ και να δημιουργήσουν φάσεις. Το 2-0 του πρώτου γύρου ήρθε σαν φυσική εξέλιξη του αγώνα, όμως στην επανάληψη οι φιλοξενούμενοι ‘’κάθισαν’’ πάνω στο σκορ δίνοντας το δικαίωμα στους γηπεδούχους να μειώσουν σε 2-1 και να πιστέψουν στη ισοφάριση χωρίς ωστόσο μέχρι το τέλος του αγώνα να καταφέρνουν να την πάρουν.

Φάσεις/γκολ

9’ Ο Ρόλαντ εξαπέλυσε ‘’κεραυνό’’ με τη μπάλα να χτυπάει στο οριζόντιο δοκάρι και να καταλήγει στα δίχτυα, 0-1.

22’ Εντυπωσιακά έδιωξε ο Αξιώτης σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Τσίγκρηλα.

38’ Μετά από ενέργεια του Πασσάλη , ο Ξηροκώστας από πλάγια θέση έκανε το 0-2.

86’ Ο Τσακίρης με ’’καρφωτή’’ κεφαλιά μείωσε σε 1-2.

89’ Ο Σέντης εκτέλεσε φάουλ από δεξιά και ο Κουτσομανωλάκης μετά από μια αναμπουμπούλα μέσα στην περιοχή , προσπάθησε να σπρώξει τη μπάλα στα δίχτυα , αλλά ο Τρούλης έσωσε την τελευταία στιγμή πάνω στη γραμμή.

Από τους γηπεδούχους ξεχώρισαν οι Αντωνιάδης, Τσακίρης και από τους φιλοξενούμενους Ξηροκώστας, Ρόλαντ, Πασσάλης.

Πολύ καλή η διαιτησία του Ωραιόπουλου με βοηθούς τους Ατσικνούδα και Κακάνη.

Ροδιακός: Αξιώτης, Συμιξής, Κουτσομανωλάκης, Τσακίρης, Σαρούκος, Χαλκιάς, Καραμέτσος(76’ Πιλάτος), Βλασακίδης, Γεωργαλλής, Σέντης, Αντωνιάδης.

Δαμάγητος: Κοντογιάννης, Αρφαράς(59’ Ντελάκης), Νικολίκου, Θάνος, Τρούλης, Τσίγκρηλας, Ρόλαντ, Ξηροκώστας(59’ Κανατάς), Πασσάλης, Πότσος(69’ Κάβουρας), Σταυριανός.