Οι καλύτεροι του 2010

0
5

Ο Κολοσσός αναδείχθηκε η κορυφαία ομάδα του 2010 στην ψηφοφορία- θεσμό του TOP FM και των αθλητικών συντακτών που γίνεται κάθε χρόνο στις 31 Δεκεμβρίου, συμπαρασύροντας μαζί τον προπονητή του Γιάννη Σφαιρόπουλο αλλά και τον πρόεδρο του Γιάννη Γιαννά ο οποίος ισοβάθμησε στην πρώτη θέση με τον Χρυσόστομο Ψέλλα στην κατηγορία του καλύτερου παράγοντα.
Στις υπόλοιπες κατηγορίες πρέπει να σημειωθεί πώς
-Καλύτερος αθλητής της χρονιάς ήταν ο Γιάννης Σμαλιός
-Στην Κατηγορία των αθλητριών πρώτη ήταν η ποδηλάτρια Δήμητρα Πατάπη
-Την πρωτιά στους διαιτητές πήρε ο Τάσος Σιδηρόπουλος ενώ
-Ειδικότερο βραβείο από τους αθλητικούς συντάκτες παίρνει η ομάδα των ΑΜΕΑ –Δωδεκάνησος στο μπασκετ με καρότσι.
Αναλυτικότερα για αποτελέσματα ανά Κατηγορία:
 
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΟΜΑΔΑ
1. Κολοσσός  20 προτιμήσεις
2. Διαγόρας – ποδόσφαιρο 3
3. Ανταγόρας-ποδόσφαιρο    2
4. Διαγόρας –μπασκετ  1
5. Φλόγα –τοξοβολια  1
6΄Ιπποκρατης – μπασκετ   1
7. Ρόδος –ποδόσφαιρο  1
 
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΡΟΠΟΝΗΤΗΣ 
1. Γιάννης Σφαιρόπουλος-μπάσκετ    21 προτιμήσεις
2. Γιάννης Μανούσογλου-ποδόσφαιρο   3
3. Μιχάλης Χρυσοβέργης-άρση βαρών   1
4. Νίκος Τσιντομηνάς- βόλεϊ 1
5. Πέτρος Ρουτζιέρης –ποδόσφαιρο  1
6. Λεωνίδας Κούτσικας – ποδόσφαιρο  1
 
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΑΘΛΗΤΗΣ 
1. Γιάννης Σμαλιός – στίβος – 15 προτιμήσεις
2. Μανώλης Στράτας- μηχανοκίνητος- 3
3. Στέργος Μαρίνος- ποδόσφαιρο  2
4. Παντελής Σεϊτανίδης – στίβος  2
5. Γιάννης Μάγγος – μποντυ μπίλντερ – 1
6. Σάββας Διακονικόλας- στίβος 1
7. Βαγγέλης Πλατέλλας – ποδόσφαιρο  1
8. Χουαν Φορτσέτι – ποδόσφαιρο- 1
9. Παναγιώτης Μαθιός – ποδόσφαιρο- 1
10. Γιώργος Τρούμπας – στίβος 1
11. Άγγελος Τσάμης- μπάσκετ 1
 
ΚΑΛΥΤΕΡΗ ΑΘΛΗΤΡΙΑ 
1. Δήμητρα Πατάπη- ποδηλασία – 11 προτιμήσεις
2. Βικτωρία Γούναρη- μπάσκετ- 6
3. Ελισάβετ Χατζή- ποδηλασία  4
4. Ουρανία Ρεμπούλη- στίβος  3
5. Μαρία Ζωγραφάκη- στίβος 3
6. Ντίνα Παπαοικονόμου- τένις  1
7. Ανθή Χατζηγιακουμή- μπάσκετ 1
8. Μαρία Παρδαλού –στίβος  1
 
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ 
1. Γιάννης Γιαννάς – Κολοσσός- 7
2. Χρυσόστομος Ψέλλας – Ρόδος  7
3. Αντριανα Μπαφίτη – ΝΑΟΔ – 3
4. Κώστας Χρυσοχοϊδης – Διαγόρας- 2
5. Νίκος Κασιώτης- προπονητές – 1
6.Στάμος Καράβας- Διαγόρας  μπάσκετ  1
7. Ανώνυμος Παράγοντας   1
8. Τάκης Μιχαηλίδης – ΡΟΑΝ – 1
9. Μανώλης Κίνας –ΕΠΣΔ- 1
10. Παντελής Μιχελάκης- Ανταγόρας- 1
11. Δημήτρης Δρόσος- Ιπποκράτης- 1
12. Τσαμπίκος Χατζηνικολάου- Φλόγα/Τοξοβολία- 1
13. Γιώργος Ματσαμάς – μπάσκετ- 1
14. Μέντος Ζωάννου- Διαγόρας – 1
 
ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ 
1. Τάσος Σιδηρόπουλος   26 προτιμήσεις
2. Βαγγέλης Κατσιδώνης  3
3. Λεωνίδας Φραγκιαδάκης  1
 
ΕΙΔΙΚΗ ΒΡΑΒΕΥΣΗ  
1. ΑΜΕΑ Δωδεκάνησος – μπάσκετ καρότσι – 9 προτιμήσεις
2. Πολιτιστικός σύλλογος Παστίδας ¨Καμάρι¨ – 2
3. Θανάσης Μπαράκας  -2
4. Οικογένεια ερασιτεχνών αθλητών -2
5. Ανώνυμος παράγοντας  -1
6. ΑΟ Χάλκη  -1
7. Διοργανωτές Σκοπευτικού πρωταθλήματος ( Καποδιστρίου) -1
8. Βραχνάς- Παπούλης – μπίτς βόλεϊ – 1
9. Διοίκηση ΚΑΕ Κολοσσός- 1
10.Μαριος Κότσικας (ήθος)- 1
11. Διοίκηση ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Δωδεκανήσου – 1
12. ΒΑΠ Κουγιός- 1
13.  TOP FM -1
14. Κολοσσός – 1