Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ “Υπέταξε” τον ΓΣΛ Φάρος ο Κολοσσός

“Υπέταξε” τον ΓΣΛ Φάρος ο Κολοσσός

0

Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση στο μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού, ο Κολοσσός συνέτριψε με (94-74) τον Γ.Σ Λάρισας Φάρος και πέτυχε την τέταρτη του νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Stoiximan.gr Basketleague.

Οι παίκτες του Άρη Λυκογιάννη ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με (9-0) στο 3′ και με (18-7) στο 7′. Στην συνέχεια ο ΓΣΛ Φάρος βρήκε ρυθμό και με αρκετά εύστοχα σουτ από την περιφέρεια, κατάφερε να ολοκληρώσει το δεκάλεπτο προηγούμενος με +1 (21-22). Στο δευτερο δεκάλεπτο ο Κολοσσός με όπλο του τα επιθετικά ριμπάουντ, κυριάρχησε κάτω από το καλάθι και στο ημίχρονο πήρε μία διαφορά +7 (42-35).

Στην επανάληψη οι “θαλασσί” ήταν πολύ καλοί σε άμυνα και επίθεση και με ένα αρχικό (11-0) πήραν διψήφια διαφορά (53-35) στο 26′ ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με τον Κολοσσό στο +14 (62-48). Η τελευταία περιόδος άνηκε κατά κράτος στους γηπεδούχους, οι οποίοι προσέφεραν ωραίο μπάσκετ και πανηγύρισαν τη νίκη με σκορ (94-74).

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 42-35, 62-48, 94-74

ΚΟΛΟΣΣΟΣ: Γκρίφιν 12 (1/5 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 11 ασίστ), Χάρις 14 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Σχίζας 15 (2), Μπρέι 9 (2), Ράιτ 16, Τζόουνς 7, Γεωργαλλής 6 (2), Μπιλλής, Αγγελάκος, Σταμάτης 7 (1), Παπαδάκης 5 (1), Τσαλμπούρης 3 (1).
ΓΣΛ: Ουέαρ 10 (2), Ντρέιπερ 15 (1), Παπαμακάριος, Σάφτενααρ 11 (1), Παπαντωνίου 18 (4/6 τρίποντα, 5 ασίστ), Μαραγκός, Μουράτος 14 (1), Χατζηκυριακίδης 6, Βαβάτσικος, Γκάλογουεϊ.