Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Υπέταξε και τον Ιωνικό ο Κολοσσός με φοβερή εμφάνιση

Υπέταξε και τον Ιωνικό ο Κολοσσός με φοβερή εμφάνιση

0

Του Κώστα Μόσχοβου

Ο Κολοσσός Ρόδου επικράτησε με το επιβλητικό 94-74 επί του Ιωνικού Νίκαιας για την 11η αγωνιστική της StoiximanBasketLeague.  Αυτή ήταν η τέταρτη νίκη των “θαλασσί” έπειτα από 11 αγώνες. Στον αντίποδα ο Ιωνικός «έπεσε» στο 4-7.

H εξέλιξη της αναμέτρησης:
Στα μέσα της πρώτης περιόδου, ο Ιωνικός έχτισε ένα καλό προβάδισμα πέντε πόντων (9-14), το οποίο όμως δεν εκμεταλλεύτηκε. Αρχικά ο Κολοσσός έφερε σε ισορροπία τον αγώνα, για να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο 19-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ιωνικός έτρεξε ένα σερί 7-0 και προσπέρασε με 31-32 (στο 14’). Ωστόσο οι «θαλασσί» με αιχμή του δόρατος τους Ζάρα και Καντέρ, έτρεξαν δικό τους επί μέρους 13-3 για το 42-35. Σκορ που στην συνέχεια έγινε 46-40 και κάπως έτσι έκλεισε το ημίχρονο.

Έχοντας τον απόλυτο έλεγχο μπήκε στο τρίτο δεκάλεπτο ο Κολοσσός. Με ηγέτη τον Ζάρα που έβαλε καλάθι και φάουλ για το 62-54 (στο 28’) και τους εκπληκτικούς Καντέρ και Άρτις, που «εκτέλεσαν» με δύο τρίποντα τον Ιωνικό για το 69-58, εκτόξευσαν την διαφορά σε διψήφιο νούμερο. Από εκεί και πέρα ο Κολοσσός «πάτησε» γκάζι και όντας ανώτερος επικράτησε με διαφορά 20 πόντων για το τελικό 94-74.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Σώμος, Πιτσίλκας, Κάρδαρης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-19, 46-40, 69-60, 94-74

Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 12η αγωνιστική ο Κολοσσός θα υποδεχθεί το Περιστέρι (23/1), ενώ ο Ιωνικός θα παίξει εκτός έδρας με την ΑΕΚ (23/1).

ΚΟΛΟΣΣΟΣ (Καντζούρης): Ξανθόπουλος 4 (3 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Άρτις 21 (5/8 δίποντα, 2/2 τρίποντα, 5/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ), Άντριτς 13 (1/5 δίποντα, 3/8 τρίποντα), Τούμπα 10 (5/5 δίποντα), Γκόινς 9 (1), Καμαριανός, Λιάπης, Αρσενόπουλος, Καντέρ 22 (5/6 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Μπιλλής 2, Ζάρας 13 (2 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη)

ΙΩΝΙΚΟΣ (Αγγέλου): Σμιθ 9 (3/7 σουτ, 4 ασίστ), Έλμορ 5 (1), Μαυροκεφαλίδης 7 (3/8 σουτ), Χόλογουελ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Χουγκάζ 9 (3/10 σουτ), Πριτζέτ 11 (4/7 δίποντα), Βλάχος, Φιτζπάτρικ 10 (4/6 δίποντα), Μουχαϊμίν 2, Τολιόπουλος 10 (1/4 σουτ, 8/8 βολές, 6 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 24/39 δίποντα, 10/19 τρίποντα, 16/20 βολές, 34 ριμπάουντ (30 αμυντικά – 4 επιθετικά), 25 ασίστ, 7 κλεψίματα, 1 μπλοκ, 12 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Ιωνικού: 20/36 δίποντα, 6/26 τρίποντα, 16/19 βολές, 30 ριμπάουντ (22 αμυντικά – 12 επιθετικά), 20 ασίστ, 8 κλεψίματα, 13 λάθη

φωτογραφία: sport24