Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Του …έκανε πλάκα!

Του …έκανε πλάκα!

0
iviskos diagoras

Από …περίπατο σε περίπατο πηγαίνει ο Διαγόρας! Μετά την άνετη επικράτησε επί των Αγίων Θεοδώρων την περασμένη αγωνιστική, ο «γηραιός» …έκανε πλάκα και στον Ιβίσκο τον οποίο διέσυρε με 84 – 53 στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου στο πλαίσιο του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος. Το παιχνίδι δεν αντέχει σε καμία ιδιαίτερη κριτική δεδομένου ότι ο Διαγόρας ήταν ισοπεδωτικός απέναντι σε έναν κακό Ιβίσκο που πάντως “κατέβηκε” με σοβαρές ελλείψεις.
Μετά από ένα κακό δεκάλεπτο που είχε αναγνωριστικό χαρακτήρα και χρειάστηκαν δυόμιση λεπτά για να επιτευχθεί το πρώτο καλάθι (από τον Ιβίσκο), οι δυο ομάδες συναγωνίζονταν στα λάθη και στην αστοχία. Με το «κλείσιμο» του πρώτου πενταλέπτου ο Διαγόρας βρέθηκε μπροστά στο σκορ 6 – 8 και με τρίποντο του Δρόσου ανέβασε την διαφορά 6 – 11 στο 7’. Μέχρι το τέλος του δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι είχαν βάλει πόντους μόνο από τα αδέλφια Μαρουλλάκη ενώ ο Διαγόρας έβρισκε λύσεις κυρίως με τον Παναγιωταράκο που μπόρεσε στο διάστημα αυτό να πετύχει έντεκα πόντους. Το δεκάλεπτο τελείωσε με 12 – 20.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Διαγόρας εμφανίστηκε βελτιωμένος σε αντίθεση με τον Ιβίσκο που έδειχνε να μην έχει λύσεις στην επίθεση (με εξαίρεση τον Ι. Μαρουλλάκη που ήταν ο μόνος ο οποίος είχε επαφή με το αντίπαλο καλάθι) ενώ στην άμυνα αν και επέλεξε να παίξει ζώνη ήταν πολύ ευάλωτος. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η διαφορά να αυξηθεί σημαντικά. Ο Δ. Λαζαρίδης πήρε τη σκυτάλη από τον Παναγιωταράκο στο σκοράρισμα και έτσι το δεκάλεπτο «έκλεισε» με 25 – 41.
Η εικόνα δεν άλλαξε και στο τρίτο δεκάλεπτο καθώς ο Διαγόρας συνέχισε να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος του αγώνα με τον Σκλήβα να κάνει …πάρτι μέσα και έξω από την ρακέτα. Ο Ιβίσκος έδειχνε να τα έχει χαμένα τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση και έτσι η διαφορά αυξανόταν συνεχώς και τελικά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 36 – 66.
Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα καθώς ήταν φανερό πως ο Ιβίσκος δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι. Ο Διαγόρας πλέον είχε και την ευκαιρία να προσφέρει και θέαμα με τον Αντώνη Σκλήβα να καρφώνει ανενόχλητος αρκετές φορές στο αντίπαλο καλάθι ξεσηκώνοντας τον κόσμο. Αξίζει να σημειωθεί ότι στο διάστημα αυτό ο Ιβίσκος έμεινε για πέντε λεπτά χωρίς να πετύχει καλάθι και τον «γηραιό» να παίζει στο μεγαλύτερο διάστημα με έφηβους στη σύνθεση του. Δεκάλεπτα: 12 – 20, 25 – 41 (ημίχρονο), 36 – 66, 53 – 84
Το παιχνίδι διαιτήτευσαν οι κ. Φάκαρος και Αρνάς χωρίς να αποφύγουν τα λάθη.
ΙΒΙΣΚΟΣ (Παντελής Μισσού): Μπιλλιάς 8, Λιβιεράτος 12 (2), Μαρουλλάκης Ι. 17 (2), Φυλτζανίδης 6 (2), Μαρουλλάκης Γ. 10, Μητσού, Ιμερλιού, Καμπουράκης, Τσιτσούλας, Χατζηγιάννης, Τσαλίκης
ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Γιάννης Τσακίρης): Σαρίκας 12 (2), Καταβαίνης 1, Δρόσος 10 (3), Καλλιγάς 7, Λαζαρίδης Δ. 9, Παναγιωταράκος 11, Ηρακλείδης, Μαντζάνος 2, Εκινέ 10 (2), Λαζαρίδης Μ., Γκατούλης, Σκλήβας 22