Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Τοπικό: Με το «δεξί» Διγενής, Ιάλυσος και Διαγόρας Βατίου!

Τοπικό: Με το «δεξί» Διγενής, Ιάλυσος και Διαγόρας Βατίου!

0
Φάση από το παιχνίδι Ακουσίλαος - Διγενής Κοσκινού (1 - 7)

Πολλά γκολ και «πλούσιο» θέαμα περιλάμβανε η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ κατηγορίας Δωδεκανήσου. Διγενής Κοσκινού και Ιάλυσος έκαναν επίδειξη δύναμης στις έδρες των Ακουσίλαου και Ορφέα αντίστοιχα. Την ίδια στιγμή οι υπόλοιπες τρεις αναμετρήσεις έληξαν όλες με ισοπαλία και μάλιστα με το ίδιο σκορ (2-2)!

Α’ Όμιλος

Ευκλής Σορωνής – Διαγόρας Βατίου 0-1

Αρχικά για τον όμιλο Α’, ένα γκολ του Πρετσι Σεγκνις στο 22ο λεπτό ήταν αρκετό. Ώστε ο Διαγόρας Βατίου να νικήσει εκτός έδρας 1-0 τον Ευκλή Σορωνής. Παράλληλα στην Μαλώνα ο Άγιος Γεώργιος έχασε την νίκη μέσα από τα χέρια του! Ειδικότερα, ο Άγιος Γεώργιος είδε τον Μανώλη Παπαδημήτρη να ισοφαρίζει σε 2-2 στο 93′ για τον Ηρακλή! Τα υπόλοιπα γκολ πέτυχαν Μασάδο (47′) και Δημητριάδης στο 54′ για τον σύλλογο της Μαλώνας. Ενώ, ο Χατζηκοσμάς στο 19′ είχε δώσει προσωρινά προβάδισμα στον Ηρακλή Μαριτσών.

Κλεάνθης – Αναγέννηση Έμπωνα 2-2

Την ίδια στιγμή Κλεάνθης και Αναγέννηση Έμπωνα μας χάρισαν ακόμα μία «χορταστική» ισοπαλία με σκορ 2-2. Για τον Κλεάνθη αστόχησε σε πέναλτι στο 38′ ο Καλημέρης. Ενώ τα άλλα δύο γκολ της ομάδας προήλθαν από εύστοχο πέναλτι του Σταματίου στο 67ο λεπτό και γκολ του Ζαφειρόπουλου στο 69′. Αντίθετα για την Αναγέννηση σκόραραν οι  Παλάζης και Πλαγγέντης στο 60′ και 88′ αντίστοιχα.

Φάση από το παιχνίδι Ευκλής Σορωνής – Διαγόρας Βατίου ( 0 – 1)

Α’ Δωδεκανήσου – 1ος όμιλος 2021 – 2022

ΗμερομηνίαΓεγονόςΏρα / Αποτελέσματα Διαιτητής Α' Βοηθός Β' Βοηθός
Κλεάνθης Παραδεισίου vs Αναγέννηση Έμπωνας Πατσιόπουλος Θωμάς Κασιώτης Χρήστος Τσιβίτης Μιχάλης
Ευκλής Σορωνής vs Διαγόρας Βατίου Γιαννουκάς Τάσος Κόττορος Μανώλης Τσέτσος Σπύρος
Άγιος Γεώργιος Μαλώνας vs Ηρακλής Μαριτσών Ατσικνούδας Δημήτρης Κουρμαδιάς Ν. Σαρρής Γ.
Δόξα Καρδάμαινας vs Αναγέννηση Ασφενδιού Δημαράκης Νίκος Αλέκος Δ. Γιαμουζής Δ.
ΑΕ Κως vs Άρης Αρχαγγέλου Φραγκιαδάκης Λεωνίδας Αλέκος Δ. Πατσιαούρας Γ.

ΘέσηΟμάδαPWDLFAGDPts

Β’ Όμιλος

Ακουσίλαος Φανών – Διγενής Κοσκινού 1-7

Στον Β’ όμιλο, ο Διγενής Κοσκινού δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάμψει την αντίσταση του Ακουσίλαου Φανών. Τον οποίο και φιλοδώρησε με επτά γκολ μέσα στην έδρα του. Τρομερό ματς από τους Αντώνη Λόη και Σάββα Τζουανάκη. Παράλληλα τρομερή απόδοση έπιασε και ο Μάριος Γκάμμις. Σκόρερ για τον Διγενή οι Τζουανάκης δις (10′, 54′), 24′ Πελαρδής (24′), Λυκοπάντης (39′), Μάριος Γκάμμις (63′, ενώ είχε και ασίστ στο γκολ του Λυκοπάντη) και Αντώνης Λόης δις (72′, 79′). Το μόνο που κατόρθωσε ο Ακουσίλαος, ήταν να μειώσει με αυτογκόλ του Κυρίτση στο 48ο λεπτό. Αξίζει να σημειωθεί πως το σκορ θα μπορούσε να είχε ξεφύγει, καθώς ο Διγενής μέτρησε τέσσερα δοκάρια!

Ορφέας – Ιάλυσος 0-6

Στο ίδιο μήκος κύματος με τον Διγενή, κινήθηκε και ο Ιάλυσος. Οι «τοξοβόλοι» διέλυσαν με 6-0 τον Ορφέα στην έδρα του. Τα γκολ για τον Ιάλυσο πέτυχαν οι Φανούρης Γκινής δις (25′ 54′), Παπουτσογιαννόπουλος (27′), Παυλίδης (29′), Ισμαέλ Μπλάνκο (64′) και Λαμπίδης (77′).

Κλεόβουλος Λίνδου – Α.Ε Κατταβιάς 2-2

Τέλος σε μία αναμέτρηση με αρκετή ένταση, τέσσερα γκολ και δύο κόκκινες, Κλεόβουλος και Κατταβιά έμειναν στο 2-2. Για τον Κλεόβουλο σκόραρε ο Ταγκάεφ δις (28′, 45′). Στον αντίποδα για την Α.Ε Κατταβιάς τα τέρματα σημείωσαν οι Ζαγκότσης στο 31ο λεπτό και στο 72′ ο Βασίλης Κρητικός. Στις καθυστερήσεις και συγκεκριμένα στο 93′ Κεμάλ (Κατταβιά) και Γκίκας (Κλεόβουλος) αντίκρισαν την κόκκινη κάρτα.