Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Το σήκωσαν τα Modela!

Το σήκωσαν τα Modela!

0
Peiratiko-ModelaDSCF2396

Τα Modela είναι η νικήτρια ομάδα του Εργασιακού τουρνουά,επικρατώντας στον τελικό με 67-79 του Πειρατικού G8. Οι Πειρατές ήταν αήττητοι μέχρι τον τελικό, αλλά αυτή η ήττα αρκούσε για να τους στερήσει τον τίτλο.Τα Modela παρουσιάστηκαν πιο συγκεντρωμένα και πιο παθιασμένα από τους αντιπάλους τους, κέρδισαν αρκετές προσωπικές μονομαχίες και ήταν αρκετά εύστοχα.Οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι τα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου, όπου τα Modela πήραν ένα ισχυρό για τα δεδομένα του παιχνιδιού προβάδισμα επτά πόντων (33-40). Έκτοτε το Πειρατικό κυνηγούσε στο σκορ. Η πίεση σε όλο το γήπεδο των Πειράτων στο ξεκίνημα του παιχνιδιού δεν απέδωσε για αρκετή ώρα. Τα Modela προηγήθηκαν με 0-4 ,με τους Πειρατές να προσπερνάνε με 5-4. Η πλάστιγγα έγειρε πρόσκαιρα υπέρ των Πειρατών , όπου με ένα επιμέρους σερί 5-0 μετέτρεψαν το ισόπαλο 9-9 σε 9-14, με τα Μοντέλα να απαντάνε και με το τέλος του δεκαλέπτου οι δύο ομάδες να βρίσκονται ισόπαλες (16-16). Ένα επιμέρους 9-4 των Πειρατών στις αρχές του δευτέρου δεκαλέπτου τους έδωσε αέρα πέντε πόντων (25-20), όμως τα Modela απάντησα και αφού αρχικά ισοφάρισαν σε 25-25, πήραν και ένα προβάδισμα ασφαλείας με 27-35, σημειώνοντας ένα εντυπωσιακό σερί 15-2. Τελικά , το ημίχρονο βρήκε τα Modela μπροστά με 33-40.Οι νικητές ήλθαν από τα αποδυτήρια με κεκτημένη ταχύτητα και στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου έτρεξαν ένα επιμέρους σερί 7-0 φτάνοντας τη διαφορά στο +14 (33-47). Οι Πειρατές πλησίασαν στο σκορ αφού με ένα σερί 8-0 μετέτρεψαν το 37-52 σε 45-52. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από τους Άμερσον και Κουτσομανώλη έκοψαν τα πόδια του Πειρατικού και η διαφορά ανέβηκε ξανά στο +14 46-60 με το δεκάλεπτο να λήγει με 48-60. Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα οι Πειρατές μπήκαν δυναμικά και βρέθηκαν πίσω μόλις με έξι πόντους (54-60), όμως η διαφορά έφτασε ξανά σε διψήφιο αριθμό (54-65).Ο αγώνας τελικά έληξε με 67-79 και τα Modela να πανηγυρίζουν με τη ψυχή τους την κατάκτηση του τίτλου.
Διαιτητές: Φάκαρος-Αντωνίου
Δεκάλεπτα: 1)16-16,2)33-40,3)48-60,4)67-79
Πειρατικό G8 (Μπίλιας): Πρωτόπαπας 8, Κουτσούκος 10, Κωστάκης 2, Τσιγάρος 19(3), Βιτζηλαίος 9(1), Τσάρας, Μιρόσαβιτς 11, Φτακλάκης , Νικηφορίδης 4, Τσίτσουλας 6
Modela (Μαστοράκης): Μαγριπλής, Σαντιμπαντάκης 2, Σακκής 8(1), Παπαγιάννης 6(2), Άμερσον 21(1), Κουτσομανώλης 15(2), Μελεκίδης 2, Κρασουδάκης 21(1), Παπαγεωργίου 2, Γιαννακίδης 2