Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Το έκανε εύκολο ο Φοίβος

Το έκανε εύκολο ο Φοίβος

0

Σε μια εύκολη επικράτηση για τον Φοίβο εξελίχθηκε η αναμέτρηση του Φοίβου με την ΑΕ Κατταβιάς καθώς η ομάδα του Μιχάλη Πολιά επικράτησε με 5 – 1 και πρόσθεσε έτσι άλλους τρεις πολύτιμούς βαθμούς στο ενεργητικό της.

Οι γηπεδούχοι στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου είχαν σε γενικές γραμμές τον έλεγχο και την ελαφρά υπεροχή, καταφέρνοντας μάλιστα να πάρουν και προβάδισμα δυο τερμάτων. Η ΑΕ Κατταβιάς το πάλεψε ωστόσο ο Φοίβος ήταν πιο ουσιαστικός. Άνοιξε το σκορ στο 8′ με κεφαλιά του Παντελή Αθανασίου (1 – 0) ενώ στο 35′ ο Κιοσέογλου πέτυχε με πέναλτι το 2 – 0. Στο πέναλτι υπέπεσε ο Κούτσι ο οποίος αντίκρισε την κόκκινη κάρτα του διαιτητή αφήνοντας έτσι την ομάδα του με δέκα ποδοσφαιριστές.

Στην επανάληψη οι “κιτρινόμαυροι” μείωσαν το σκορ στο 62′ με τον Μαριετάκη ωστόσο αυτό δεν ήταν αρκετό δεδομένου ότι ο Φοίβος έχοντας και την αριθμητική υπεροχή πέτυχε άλλα δυο τέρματα με τον Ορφανίδη (στο 64′ και στο 68′) και “καθάρισε” τον αγώνα. Στο 88′ ο Δαφερέρας διαμόρφωσε το τελικό 5 – 1.