Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Θριάμβευσε» επί του Περιστερίου ο Κολοσσός

«Θριάμβευσε» επί του Περιστερίου ο Κολοσσός

0

Του Κώστα Μόσχοβου

Σε εξαιρετική κατάσταση βρίσκεται ο Κολοσσός Ρόδου και το απέδειξε για ακόμα μία φορά. Η ομάδα του Ηλία Καντζούρη επιβλήθηκε εντός έδρας με 80-65 του Περιστερίου στο πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής της StoiximanBasketLeague.

Στο 5-7 ανέβηκε ο Κολοσσός, ενώ το Περιστέρι του Αργύρη Πεδουλάκη έπσε στο 7-5.
Για τους «θαλασσί» ξεχώρισε ο Κερέμ Καντέρ(22 πόντοι, 11 ριμπάουντ). Σημαντική δουλειά έκαναν και οι Βασίλης Ξανθόπουλος,Θοδωρής Ζάρας – ΝτόμινικΆρτις, καθώς θετικό ντεμπούτο είχε και ο νεοαποκτηθείς ΚαλίκΣπάισερ.
Στον αντίποδα, το Περιστέρι, έπαιξε χωρίς τους τραυματίες Βαγγέλη Μάντζαρη – Γιάννη Μπουρούση. ΤρεΜακΛίν και Μάρβιν Τζόουνς ήταν οι μοναδικοί που διακρίθηκαν.
Η εξέλιξη της αναμέτρησης:

Καλό ξεκίνημα είχε στην πρώτη περίοδο ο Κολοσσός που προηγήθηκε 11-5. Ωστόσο το Περιστέρι απάντησε με επί μέρους 2-13 και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο όντας μπροστά με πέντε (13-18). Οι φιλοξενούμενοι είχαν πέντε ασίστ για ένα λάθος, οι γηπεδούχοι είχαν 1/6 τρίποντα και τρία λάθη που έδωσαν επτά πόντους στην ομάδα του Πεδουλάκη, την ώρα που ο Ζάρας είχε βάλει τους οκτώ από τους 13 πόντους της ομάδας του από 4/6 σουτ την ώρα που οι υπόλοιποι μετρούσαν 2/10.

Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου και με τον Ξανθόπουλο να βάζει διαδοχικά τρίποντα ο Κολοσσός επανήλθε στον αγώνα. Με ένα σερί 20-6 πέρασε μπροστά με +9 (33-24) και στην συνέχεια με τον Καντέρ για το 35-24 στο 16′. Οι «Πρίγκιπες της δυτικής όχθης» δεν είχαν λύσεις στην άμυνα και το 42-30 στο ημίχρονο ήταν δίκαιο βάσει της εικόνα των δύο ομάδων.
Το Περιστέρι με γρήγορο 0-8 μάζεψε κάπως τη διαφορά στους έξι (44-38), όμως ο Κολοσσός άντεξε και έμεινε μπροστά. Τότε ο Ζάρας «πυροβόλησε» πίσω από την γραμμή των 6.75μ για το 54-47 στο 28′. Στο μεταξύ ο Σπάισερ κάρφωσε για το 56-50 στο 29′. Η Τρίτη περίοδος έκλεισε με το σκορ στο 56-52 (στο 30’).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, Γκουτιέρεζ και Γούνταρντ έβαλαν μπροστά τους φιλοξενούμενους (58-60 στο 33′). Αλλά υπολόγιζαν χωρίς τους Γκόινςκαι Καντέρ, οι οποίοι με ένα απίστευτο ξέσπασμα έκαναν «σμπαράλια» την άμυνα του Περιστερίου. Με σερί 15-2, διαμόρφωσαν το 75-62 στο 37′ και ουσιαστικά «κλείδωσαν» μία μεγάλη νίκη για τον Κολοσσό.

ΟΙ ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Μάνος, Ψαριανός, Παντελίδης

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 13-18, 42-30, 56-52, 80-65

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Καμαριανός 2, Άρτις 16 (2/3 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 3/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 1 κλέψιμο), Άντριτς 3 (1/7 σουτ), Ζάρας 13 (1), Γκόινς 8 (1 τρίποντο, 6 ριμπάουντ), Ξανθόπουλος 10 (2 τρίποντα, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λιάπης, Καντέρ 22 (6/10 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 4/4 βολές, 11 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπιλής, Σπάισερ 6 (3/6 δίποντα, 3 ριμπάουντ)
Περιστέρι (Πεδουλάκης): Πέτεγουεϊ 10 (3/9 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Καράμπελας 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), ΜακΛίν 16 (3/6 δίποντα, 1/2 τρίποντα, 7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Τζόουνς 14 (4/5 δίποντα, 6/6 βολές, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 μπλοκ), Κρόκετ 7 (1), Σκορδίλης 2, Γούνταρντ 5 (2/7 σουτ, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Σαλούστρος, Βασιλόπουλος, Γκουτιέρεζ 8 (3/10 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα)

Τα ομαδικά στατιστικά του Κολοσσού: 22/41 δίποντα, 9/27 τρίποντα, 9/10 βολές, 40 ριμπάουντ (31 αμυντικά – 9 επιθετικά), 20 ασίστ, 6 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 10 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά του Περιστερίου: 18/41 δίποντα, 4/19 τρίποντα, 17/20 βολές, 39 ριμπάουντ (29 αμυντικά – 10 επιθετικά), 20 ασίστ, 7 κλεψίματα, 3 μπλοκ, 12 λάθη
Οι επόμενοι αγώνες των δύο ομάδων: Στη 13η αγωνιστική ο Κολοσσός θα παίξει με το Μεσολόγγι στο Αγρίνιο (30/1 στις 17:00), ενώ το Περιστέρι θα υποδεχθεί τον Ιωνικό (30/1 στις 17:00).