Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Τα νέα του μπριτζ

Τα νέα του μπριτζ

0

Μία ακόμα μεγάλη, και μάλιστα διπλή, επιτυχία σημείωσαν την περασμένη εβδομάδα αθλητές του Ομίλου Αγωνιστικού Μπριτζ Ρόδου. Συγκεκριμένα, οι Ράμος Εμμανουήλ και Καβαλάκης Ιωάννης κατέκτησαν την 1η θέση στο Περιφερειακό Πρωτάθλημα Ανατολικής Ελλάδας και Νήσων, που πραγματοποιήθηκε από τις 22 έως τις 25 Ιουνίου στη Σάμο, τόσο στα ζεύγη στην κατηγορία όπεν, όσο και στις ομάδες με τους συμπαίκτες τους από τον όμιλο της  Σάμου,  Νικολάκη Γεώργιο και Σκάλκο Εμμανουήλ. Οι αθλητές του ΟΑΜΡ και στις τρεις ημερίδες του αγώνα ζευγών πέτυχαν πολύ υψηλά ποσοστά με τελικό μέσο όρο 62,50%, ενώ η ομάδα στην οποία συμμετείχαν επικράτησε με ευκολία έναντι των υπολοίπων εννέα που πήραν μέρος στον αγώνα.

Σε τοπικό επίπεδο τη Δευτέρα, 25 Ιουνίου, διεξήχθη η 5η ημερίδα του τουρνουά ζευγών όπεν με τη συμμετοχή 13 ζευγών. Τις τρεις πρώτες θέσεις της ημερίδας κατέλαβαν οι:

1. Τυραδέλλη Α. – Τσάβαλος Α. 66,25 %
  2. Τσαβαρή Ε. – Ράμος Β. 59,85 %
  3. Καρακατσάνης Η. – Καρακατσλανης Β.  58,80 %

Με τον αγώνα αυτό ολοκληρώθηκε το 5ημερο τουρνουά και στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα οι αθλητές με την καλύτερη επίδοση ήταν:

1. Τσάβαλος Α. 58,98 %
  2. Τυραδέλλη Α. 58,98 %
  3. Ράμος Ε. 57,26 %
  4. Πιρπιρής Δ. 54,78 %
  5. Καταξενός Γ. 54,78 %

Την Τρίτη, 26 Ιουνίου, διεξήχθη η τελευταία ημερίδα του 5ημερου τουρνουά ζευγών κατηγορίας 1-9. Συμμετείχαν 10 ζεύγη και στις τρεις πρώτες θέσεις βρίσκονται οι:

1. Φιλίππου Κ. – Πετρίδης Β. 64,29%
  2. Ματθαίου Σ. – Χατζησάββα Δ. 63,10%
  3. Σιμάτη Μ. – Στεφανής Π. 61,90%

Στα συγκεντρωτικά αποτελέσματα του 5ημερου τουρνουά οι αθλητές με την καλύτερη επίδοση ήταν οι:

1. Μακέστας Σ. 63,58%
  2. Μηνέττος Α. 63,58%
  3. Στεφανής Π. 58,50%
  4. Σιμάτη Μ. 58,50%
  5. Πετρίδης Β. 56,95%
  6. Φιλίππου Κ. 56,95%

Την Τετάρτη,27 Ιουνίου, στην ημερίδα ζευγών όπεν που πραγματοποιήθηκε, τα 3 πρώτα ζεύγη ήταν:

1. Καρακατσάνης Η. – Καρακατσάνης Β. 62,50%
  2. Παληγιάννης Φ. – Τσέτσερη Κ. 55,00%
  3. Μελεούνη Μ. – Σιμάτη Μ. 52,50%

Η αγωνιστική δραστηριότητα της εβδομάδας ολοκληρώθηκε την Πέμπτη, 28 Ιουνίου, με την ολοκλήρωση του τουρνουά ομάδων όπεν και 1-9 με το σύστημα stratified. Η τελική κατάταξη των ομάδων είναι η ακόλουθη:

1. Ομάδα Βρούχος (Βρούχος, Κελεπέρας, Καβαλάκης, Ράμος Ε., Κελεπέρας, Σβίγγος)
  2. Ομάδα Τυραδέλλη (Τυραδέλλη, Λεριάς, Τσάβαλος, Καρακατσάνης Η., Καρακατσάνης Β., Καλαβρέζος)