Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Σαρωτικός ο Ακουσίλαος

Σαρωτικός ο Ακουσίλαος

0

Εύκολη νίκη με σκορ 4-1 επί του Ορφέα πέτυχε ο Ακουσίλαος Φανών στο πλαίσιο της 4ης αγωνιστικής της Β’ κατηγορίας.

Η ομάδα του Κώστα Ζουρούδη ήταν καλύτερη από την αντίπαλο της και κατάφερε να κλειδώσει των υπόθεση νίκη από το πρώτο ημίχρονο. Οι “πράσινοι” κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 20′. Ο Ατσίδης εκτέλεσε κόρνερ και ο Παπακωσταντίνου με ωραία κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Λίγα λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 28′ ο ίδιος παίκτης με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2.

Στο 42′ το παιχνίδι διακόπηκε για δέκα λεπτά, καθώς ο τερματοφύλακας του Ορφέα, Φώτης Δραγατάκης, ο οποίος στην φάση του πρώτου γκολ συγκρούστηκε με το δοκάρι, αποχώρησε με το ασθενοφόρο από το γήπεδο. Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να πετύχουν και τρίτο τέρμα πριν την ανάπαυλα, καθώς στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων ο Παπαγρηγορίου με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή ανέβασε τον δείκτη του σκορ 0-3.

Στην επανάληψη ο Ακουσίλαος ήλεγξε τον ρυθμό του παιχνιδιού. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν σε 1-3 στο 75′ με δυνατό σουτ του Milo, όμως στο 86′ ο Κεβάνι με σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής διαμόρφωσε το τελικό 1-4.

Το φίλμ του αγώνα:

20′ Κόρνερ του Ατσίδη κεφαλιά του Παπακωσταντίνου 0-1.

28′ Γύρισμα του Ατσίδη στον Παπακωσταντίνου πλασέ του τελευταίου 0-2.

31′ Λάθος της άμυνας του Ορφέα, ο Παπακωσταντίνου με σουτ από ευνοϊκή θέση έστειλε την μπάλα ψηλά αουτ.

33′ Σουτ του Χρυσοχού στα χέρια του Αξιώτη.

35′ Φάουλ του Τσοβαλίν πάνω από τα δοκάρια.

40′ Σουτ του Αυγουστάκη δύσκολη επέμβαση του Αξιώτη.

45+8 Πλασέ του Παπαγρηγορίου 0-3.

65′ Σέντρα του Κόκκαρη στο δοκάρι του Γιαννόπουλου.

75′ Σουτ του Mίλο στα δίχτυα του Αξιώτη 1-3.

86′ Σουτ του Κεβάνι από το ύψος της μεγάλης περιοχής 1-4.

ΟΡΦΕΑΣ: Δραγατάκης (24′ Γιαννόπουλος), Τσακίρης, Τσικούρης, Αντωνιάδης, Μαντάρ (67′ Μίλο), Τσοβαλίν, Αυγουστάκης, Καμπούρης, Μπαδιεράκης, Ντάγια (45+ Σαϊμίρ)
ΑΚΟΥΣΙΛΑΟΣ: Αξιώτης, Κώστας, Θεοδοσίου, Κρητικός, Αρφαράς, Κόκκαρης, Γιορδαμνής (67′ Ευθυμίου), Σέντης (59′ Τσαλίκης), Παπαγρηγορίου, Ατσίδης (46′ Σάββας), Παπακωσταντίνου (75′ Κεβάνι)