Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Προβάδισμα για τον Δωριέα

Προβάδισμα για τον Δωριέα

0
dorieas elpida

Προβάδισμα στα play off του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος πήρε ο Δωριέας ο οποίος κέρδισε σήμερα στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο την Ελπίδα με 68 – 60 και έκανε το 1 – 0 στη σειρά. Οι «κιτρινόμαυροι» ξεκίνησαν πιο αποφασιστικά τον αγώνα με τον Γερονικολα να μην χάνει προσπάθεια (πέτυχε 10 πόντους στο 1ο δεκάλεπτο). Η Ελπίδα δεν μπορούσε να βρει διαδρόμους και προσπαθούσε με ατομικές προσπάθειες να ακολουθήσει τους γηπεδούχους που προηγήθηκαν 20-11. Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Ελπίδα δεν ασχολήθηκε καθόλου με το αγωνιστικό μέρος, αλλά κυρίως με τους διαιτητές και δικαιολογημένα δέχθηκαν τεχνικές ποινές ο προπονητής Χρήστος Μπίλιας και ο Πολιτης. Ο Δωριεας συνέχισε τον επιθετικό του μονόλογο με τον Σαρικα να είναι ασταμάτητος και την ομάδα του να κλείνει το ημίχρονο στο +12(41-29). Η επανάληψη άνηκε στον Μαρτιν Λαζαριδη ο οποίος με 12 προσωπικούς πόντους έβαλε την Ελπιδα στο παιχνίδι μειώνοντας στους 3 πόντους 53-50 που ήταν το σκορ του τρίτου δεκαλέπτου. Το τέταρτο δεκάλεπτο ο Δωριεας ήταν ο πιο ουσιαστικός και δίκαια πήρε την πρώτη νίκη. Τελικό σκορ 68-60.