Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Γ' Δωδεκανήσου Πρωταθλήτρια η Θύελλα, δευτεραθλητής ο Ατρόμητος

Πρωταθλήτρια η Θύελλα, δευτεραθλητής ο Ατρόμητος

0
DSCN4043
Η θύελλα Πυλώνας είναι τελικά η ομάδα που κόβει πρώτη το νήμα στον 1ο όμιλο της Γ’ Κατηγορίας της ΕΠΣΔ και έτσι κατακτά τον τίτλο του πρωταθλητή και παράλληλα της απευθείας ανόδου στην Β’ Κατηγορία. Η ομάδα της Πυλώνας νίκησε σήμερα στο πλαίσιο της τελευταίας αγωνιστικής με 3 – 1 τον Πολύστρατο Λαέρμων και έτσι «έπιασε» τους 42 βαθμούς αφήνοντας στην 2η θέση τον ΓΑΣ Ιάλυσο 1948 που ηττήθηκε στην Κάρπαθο από τον Ποσειδώνα με 2 – 0 με 38 βαθμούς. Η ομάδα της Ιαλυσού είναι αυτή που θα πάει στο μπαράζ ανόδου.
Στον 2ο όμιλο μετά τον πρωταθλητή Άγιο Λουκά, ξεκαθάρισε και ο δευτεραθλητής. Αυτός είναι ο Ατρόμητος Διμυλιάς που επικράτησε με 3 – 0 του ΟΦ Ιστρίου και πλέον θα διεκδικήσει την άνοδο του στο παιχνίδι μπαράζ με τον ΓΑΣ Ιάλυσο 1948. Οι Διμυλιανοί παρά το ότι ξεκίνησαν το πρωτάθλημα απλά για να κάνουν μια καλή πορεία, έφτιαξαν τελικά ένα πολύ καλό σύνολο που επάξια «χτυπάει» την πόρτα της ανόδου.