Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας!

Πήρε το ντέρμπι ο Απόλλωνας!

0
apollon

Ο Απόλλωνας Καλυθιών ήταν ο μεγάλος νικητής στο ντέρμπι της πρεμιέρας αφού επικράτησε με 2-1 της Κύπρου στα Κοσκινού.
Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι καθόλη τη διάρκεια του πρώτου μέρους πηγαίνοντας στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα προηγούμενοι με 0-1 με το τέρμα που πέτυχε ο Μαυρομούστακος στο 22΄.
Στην επανάληψη η Κύπρος μπήκε πιο καλά σε σχέση με το πρώτο ημίχρονο και στο 75΄ έφτασαν στην ισοφάριση με το τέρμα του Αγγελάκη. Η χαρά για τους γηπεδούχους δεν κράτησε πολύ αφού λίγα λεπτά αργότερα ο Σπαχιού έκανε το 1-2 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του Χρυσόστομου Χάσταλη. Να σημειωθεί ότι η Κύπρος αστόχησε σε πέναλτι με τον Χιουσένι στο 72΄.
Το παιχνίδι διαιτήτευσε ο κ. Ατσικνούδας ( Μοσχάτος, Μπερδεμπές)
ΚΥΠΡΟΣ: Αγγελόπουλος, Σκούμπρος, Παντελίδης, Μπάρτζος, Βασιλείου, Μακριάς (50’ Αγγελάκης), Τσακμακίδης, Χιουσένι, Γκλάβας (67’ Καρτάλης), Ροδίτης , Γουλόπουλος (46’ Καραμπάντζος)
ΑΠΟΛΛΩΝ Κ.: Ροδίτης, Τσίτας, Κυρίτσης, Νικολός, Σαπαλίδης, Κώστας (46’ Σπαχιού), Κούρτι, Μαυρομούστακος, Σαράντης (70’ Αιντενίζ), Ζουρούδης, Γίδαρης (83’ Σταυρής)