Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Πήρε το ντέρμπι η Α.Ε.Καλλιθέα!

Πήρε το ντέρμπι η Α.Ε.Καλλιθέα!

0

Την πρώτη θέση στην κανονική περίοδο της Α΄ τοπικής κατηγορίας στο μπάσκετ κατέκτησε η ομάδα της Καλλιθέας καθώς επικράτησε με 70-64 στο ντέρμπι με τον Διαγόρα στο Παλέ Ντε Σπορ. Στα πλέι οφ του πρωταθλήματος η Καλλιθέα θα αντιμετωπίσει το Ροδίων Άθλησις ενώ ο δεύτερος Διαγόρας την Ελπίδα Πεταλούδων.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τους γηπεδούχους να ανεβάζουν το ρυθμό τους κυρίως στο δεύτερο δεκάλεπτο και να παίρνουν διαφορά 4 πόντων για το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου στο 33-29 ενώ η μεγαλύτερη διαφορά που κατάφεραν να πάρουν οι γηπεδούχοι ήταν το 33-26 λίγο πριν το φινάλε.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Διαγόρας ανέβασε την απόδοσή του και με ένα εξαιρετικό Καταβαίνη ισοφάρισε παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα για το 47-48. Στην 4η και τελευταία περίοδο οι γηπεδούχοι πάτησαν «γκάζι» κυρίως στο επιθετικό κομμάτι και με τους Μπιλλιά και Σκορδάλη να βάζουν τα κρίσιμα σουτ πανηγύρισαν την νίκη για το τελικό 70-64.

Τα δεκάλεπτα: 15-13, 33-29, 47-48, 70-64

Διαιτητές: Φάκαρος – Νικηφορίδης

Οι συνθέσεις:

Α.Ε.ΚΑΛΛΙΘΕΑ: Δεληγιάννης, Βασιλειάδης, Εκινέ 17, Κουιμτσίδης, Γυφτάκης 7 (1), Μπιλλιάς 10 (1), Συμιακός, Κούρος Π. 2, Μήτσης 2, Σκορδάλης 22 (3), Κούρος Ι. 10, Μπακίρης.

Γ.Σ.ΔΙΑΓΟΡΑΣ: Βογιατζής 22 (1), Ματσαμάς 3 (1), Κωστάκης, Μαρουλλάκης 3, Καταβαίνης 13 (3), Μπότσας 8 (2), Παρδακας 9, Φυλτζανίδης, Δούβαλης 6, Χατζηδημητρίου, Πιετρί