Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Πάτησε» κορυφή η Ελπίδα!

«Πάτησε» κορυφή η Ελπίδα!

0
dorieas elpida

Στην κορυφή του τοπικού ανδρικού πρωταθλήματος πάτησε η Ελπίδα Πεταλούδων η οποία επικράτησε στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου του Δωριέα με 70 – 59 και πρόσθεσε δυο πολύτιμούς βαθμούς στο ενεργητικό της. Η ομάδα του Χρήστου Μπίλια αν και δεν ξεκίνησε τόσο καλά τον αγώνα, κατάφερε να κάνει αισθητή την παρουσία της λίγο πριν από το φινάλε του δευτέρου δεκαλέπτου και μέχρι και το τέλος του αγώνα. Ο Δωριέας ήταν καλύτερος στην πρώτη περίοδο όπου και κατάφερε να είναι μπροστά στο σκορ με 19 – 12. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι «κιτρινόμαυροι» εξακολουθούσαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο και μάλιστα κατάφεραν να προηγηθούν ακόμα και με 11 πόντους (28 – 17) στο 15’. Από εκεί και πέρα όμως άρχισε να ισορροπεί η Ελπίδα και αφού στο 19’ ισοφάρισε σε 29 – 29, με τη λήξη του δεκαλέπτου πέρασε μπροστά στο σκορ με 33 – 35. Η Ελπίδα συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα και στο τρίτο δεκάλεπτο και στο 25’ πέρασε μπροστά με +11 πόντους (35 – 46), ενώ κυριάρχησε πλήρως στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο.
Τα δεκάλεπτα του αγώνα: 19 – 12, 33 – 35, 45 – 53, 59 – 70
Διαιτήτευσαν οι κ. Κουνελές και Νικηφορίδης
ΔΩΡΙΕΑΣ (Σαρίκας): Λαμπριανός 10, Πατηνιώτης 5 (1), Καταβαίνης 2, Λαζαρίδης 10, Καραμάνος 2, Στεφανίδης, Κούρος 11 (1), Σαρίκας 17 (1), Κρητικός 2, Αττιτής
ΕΛΠΙΔΑ (Μπίλιας): Φράγκος, Βόλας 7 (1), Πολίτης 6 (2), Λιβιεράτος 21 (3), Μπιλλιάς, Λαζαρίδης 24 (2), Γρηγοράς 2, Μοσχής 8, Γιαννέλης 2

Στη φωτογραφία, ο Λιβιεράτος (Νο 8), ετοιμάζεται να πετύχει δυο από τους συνολικά 21 πόντους του