Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Μεγάλο «διπλό» για τη Δόξα!

Μεγάλο «διπλό» για τη Δόξα!

0
doxa oloi

Μεγάλο «διπλό» έκανε η Δόξα. Η ομάδα της Ψίνθου κέρδισε μέσα στα Μαριτσά τον Ηρακλή με 1 – 0 και πήρε ένα πολύτιμο «τρίποντο» ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Οι «βυσσινί» ήταν πιο ουσιαστικοί από τον αντίπαλο τους και έπαιξαν σωστά και έξυπνα σε όλη τη διάρκεια. Ο Ηρακλής στο πρώτο ημίχρονο και μετά το 15’ ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως και πάλι ήταν φλύαρος και ανούσιος, χωρίς φαντασία. Η Δόξα ήταν καλοστημένη αμυντικά και προσπαθούσε να «χτυπήσει» με τις αντεπιθέσεις. Στην επανάληψη, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να γίνουν πιο πιεστικοί όμως για μια ακόμα φορά είχαν φανερό πρόβλημα δημιουργίας. Οι πολλές βαθιές σέντρες δεν μπορούσαν να είναι απειλητικές για την άμυνα της Δόξας. Οι φιλοξενούμενοι και πάλι προσπαθούσαν να βγουν μπροστά με τις αντεπιθέσεις οι οποίες ήταν επικίνδυνες. Στο 93’, ο Ηρακλής είχε την μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν μετά από λάθος βολέ του Ηλία, ο Αγγελόπουλος πήρε τη μπάλα, προχώρησε και σούταρε δυνατά από το ύψος της περιοχής, λομως ο νεαρός πορτιέρο της Δόξας, διόρθωσε το λάθος του και με εντυπωσιακή απόκρουση, πέταξε τη μπάλα κόρνερ. Το μοναδικό γκολ που έκρινε την αναμέτρηση, πέτυχε ο Βασίλης Ορφανός με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 40’. Σημειώνεται ότι ο Ηρακλής τελείωσε το παιχνίδι με δέκα παίκτες διότι στο 91’ ο διαιτητής Λάζαρος Δουλγέρης απέβαλλε με απευθείας κόκκινη κάρτα τον Τσούφιο.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΜΑΡΙΤΣΩΝ: Σκυλλάς, Τσούφιος, Παναγιώτου, Παπακωνσταντής, Σ. Γιαννακόπουλος, Μπιλιάς, Ανδρεόπουλος, Τσαλώλης (85’ Χ. Βασιλώττος), Ε. Βασιλώττος (78’ Παππάς), Κούρος (55’ Αγγελόπουλος), Καρίκης
ΔΟΞΑ: Ηλίας, Μπατέστας (88’ Παπανγιωτόπουλος), Κωστομοίρης, Μπαρμπαντώνης Ι., Σαββούλης (59’ λ.τ. Χατζηνικόλας), Στελλάς, Τσοπάνογλου, Ορφανός Β., Λυριστής (61’ λ.τ. Δ. Ορφανός), Δαλκίδης, Κοσκινιώτης