Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Κρεσέντο για πολυβόλα!

Κρεσέντο για πολυβόλα!

0

Χορταστικό από πλευράς τερμάτων ήταν το ματς του Δαμάγητου με τους Ιππότες που έληξε με νικητές του γηπεδούχους με σκορ 5-4. Οι άμυνες πήγαν περίπατο και οι επιθετικές προσπάθειες των δύο ομάδων τις περισσότερες φορές κατέληγαν σε γκολ. Ο Δαμάγητος ήταν αυτός που στο τέλος χαμογέλασε και πήρε τη νίκη με τους Ιππότες να είναι η ομάδα που ήθελε περισσότερο τους βαθμούς και που όμως δεν κατάφερε να πάρει. Το σκορ άνοιξε στο 5’ ο Ατσίδης με σουτ (1-0), με τους Ιππότες στη συνέχεια να ανεβάζουν την απόδοση τους και να πετυχαίνουν δύο γρήγορα τέρματα. Συγκεκριμένα στο 15’ ο Φωτάρας με εκτέλεση πέναλτι νίκησε τον Στεργενάκη ισοφαρίζοντας σε 1-1 ενώ στο ακριβώς επόμενο λεπτό (16’) ο Ντούσκου με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (1-2). Ο Δαμάγητος όμως πήρε αμέσως τη «σκυτάλη» και έτσι στο 22’ πάλι με τον Ατσίδη, που ήταν και ο μεγάλος πρωταγωνιστής των γηπεδούχων, ισοφάρισε σε 2-2. Στο 27’ ο Κυριακάκης με εκτέλεση φάουλ νίκησε τον τερματοφύλακα των Ιπποτών Φουκάρα και έδωσε και πάλι «κεφάλι» στο σκορ στους γηπεδούχους (3-2), όχι όμως για πολύ καθώς στο 36’ ο Αλιάι έστειλε με σουτ την μπάλα στα δίχτυα ισοφαρίζοντας εκ νέου (3-3). Έτσι το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τις δύο ομάδες να είναι ισόπαλες αλλά στην επανάληψη ο «χορός» των γκολ θα συνεχιζόταν. Έτσι στο 48’, σχεδόν με το «καλημέρα», του δευτέρου μέρους ο Ατσίδης πετυχαίνοντας χατ – τρικ «γράφει» το 4-3 για τον Δαμάγητο. Οι γηπεδοπύχοι σκόραραν ξανά στο 75’ με πλασέ του Γρηγοριάδη για το 5-3 και ουσιαστικά «κλείδωσαν» τη νίκη. Το μόνο που κατάφεραν οι Ιππότες ήταν να μειώσουν σε 5-4 στις καθυστερήσεις του αγώνα με «δράστη» και πάλι τον Αλιάι.
Διαιτητές της αναμέτρησης ήταν οι Αυγενικού, Ροδίτης και Μπάρκας.

ΔΑΜΑΓΗΤΟΣ: Στεργενάκης, Ντελλάκης, Σαίτης,, Συράκος, Πηδιάκης, Βογιατζής, Κυριακάκης, Τζαβάρας, Ατσίδης, Γρηγοριάδης, Βολονάκης (86’ Κεφάλας)
ΙΠΠΟΤΕΣ: Φουκάρας, Ζωάννου, Φωτάρας, Μαρίνος, Νταλιάνι, Ντούσκου, Εμίρογλου, Κουλούμπρης, Απτόγλου, Ελιος, Αλιάι