Αρχική Αθλητικά νέα Άλλα Σπορ Κάθε αρχή και δύσκολη

Κάθε αρχή και δύσκολη

0
telxinida_omada_naksos
Δύο ώρες χρειάστηκε ο ΡΣΦΠ Τελχινίς για να κάμψει την αντίσταση του πρωταθλητή Χίου ΑΣ Νηρέα.
Ο συναρπαστικός αγώνας ‘άνοιξε’ Τελική Φάση του Πρωταθλήματος της Ζ΄ Περιφέρειας που φιλοξενείται στη Νάξο, κρίθηκε στο 5ο σετ με τις ροδίτισσες να είναι τελικά αυτές που πανηγύρισαν στο τέλος. Οι αθλήτριες της Τελχινίδας έκαναν στην αρχή πολλά λάθη με αποτέλεσμα να χάσουν το 1ο σετ με 20-25. Στη συνέχεια προσάρμοσαν την επιθετική τους τακτική στις αδυναμίες του αντιπάλου, κατάφεραν να επιβάλουν το ρυθμό τους και να προηγηθούν με 2-1 σετ. Η νεανική ομάδα από τη Χίο αντέδρασε, κέρδισε το 4ο σετ και έφερε τον αγώνα στο tie breake. Η καλή φυσική κατάσταση και η εμπειρία των αθλητριών του Νίκου Τσιντομηνά τους έδωσε από την αρχή διαφορά στο σκορ που τελικά τους οδήγησε στη νίκη.
Τελχινίς – Νηρέας 3-2 σετ 123΄ (20-25 σε 26΄, 25-20 σε 24΄, 28-26 σε 29΄, 22-25 σε 28΄και 15-09 σε 16΄)
ΡΣΦΠ Τελχινίς: (Νίκος Τσιντομηνάς) Ελισάβετ Αμορανίτη, Δήμητρα Αλαφάκη, Νικολέτα Αλαφάκη, Μαρία Βρατσάλη, Καλλιόπη Δαουτοπούλου, Ελένη Μητροπούλου, Φωτεινή Μίχου, Αγγελική Παϊζάνη (λίμπερο), Παρασκευή Σαρασουάτι και Παναγιώτα Τρίκου.
ΑΣ Νηρέας Χίου: (Φρ. Κυλαδίτης), Εμμανουέλλα Μάτα, Αγγελική Παγώνη, Δέσποινα Σιδεράτου, Νικολέτα Σουλτάνη, Σταματία Σουλτάνη, Ελευθερία Καραβόλου, Άννα Μπουλά, Ιωάννα Καραβόλου και Μαρία Μπαρούτα (λίμπερο)
Διαιτητές του αγώνα ήταν ο Νέστορα Τσιτσίκας, ο Στέφανος Τσάκας και ο Θεοφάνης Σκούρτης.
Στον άλλο αγώνα ο οικοδεσπότης Παναξιακός μπροστά σε 600 φίλους του δυσκολεύτηκε μόνο στο 3ο σετ απέναντι στο φιλόδοξο πρωταθλητή Λέσβου Παγγεραγωτικό.

Τα σετ ήταν 25-9, 25-18, 26-24

Πανναξιακός:( Καλογιαννίδης) Απειρανθίτου, Αξαοπούλου, Σέργη, Σκούνα, Καπαρέλη, Βασιλάκη, Λιανοπούλου, Κοντοπούλου, Φάρκωνα, Φραγκίσκου, Σαρρή, Γκόρτσιανιουκ, Ξερικού.

Παγγεραγωτικός:( Mυρογιάννης) Α. Βουβούλη, Κουκούτα, Μ. Βουβούλη, Τσακογιάννη, Ζουμπούλογλου, Μαυρογένη, Παπαδημητρίου, Νούσια, Μπογιατζή, Κατσιάνου