Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Ηττήθηκε ο Κολοσσός

Ηττήθηκε ο Κολοσσός

0
kolossos_ikaros
Την ήττα με σκορ 81-64 γνώρισε η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός από τον Πανιώνιο στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς των μικρών τελικών. Έτσι η ομάδα της Νέας Σμύρνης ισοφάρισε τις νίκες (1-1) και το επόμενο παιχνίδι θα διεξαχθεί στη Ρόδο την προσεχή Τετάρτη (17:00). Η ομάδα μας δεν ήταν καλή στην άμυνα (12/25 τρίποντα είχε ο Πανιώνιος) και με εξαίρεση το πρώτο δεκάλεπτο (28-25), δεν μπόρεσε να ακολουθήσει το ρυθμό των αντιπάλων της. Ο Πανιώνιος στο β’ ημίχρονο έκανε σερί 14-0, ξέφυγε με 60-36, ενώ η ψαλίδα άνοιξε ακόμη και στους 28 πόντους (70-42 στο 29’). Στο τελευταίο δεκάλεπτο η Κ.Α.Ε. ΒΑΠ Κολοσσός απάντησε με σερί 2-11, μείωσε σε 72-55 (34’) και τελικά ηττήθηκε με 81-64. Αξίζει να σημειωθεί ότι με την ομάδα μας δεν έπαιξε ο Στιβ Πάνος, ο οποίος παρέμεινε στη Ρόδο, αφού υποβλήθηκε σε μία λεπτή επέμβαση στο χέρι του, λόγω εξανθήματος στον καρπό του. Επίσης αγωνίστηκαν τραυματίες ο Κώστας Χαρίσης (διάστρεμμα) και ο Αντώνης Ασημακόπουλος (πόνοι στη μέση).
Τα δεκάλεπτα ήταν: 28-25, 46-36(ημ.), 70-44, 81-64
Διαιτητές: Τανατζής- Κορομηλάς- Μπήτης
ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Μπαρτζώκας): Ξανθόπουλος 7(1), Κις 16(4), Αθανασούλας 3(1), Ντίμπλερ 15(3), Μπατής, Καββαδάς 1, Ιωάννου 2, Σαρικόπουλος 4, Νάτσφεϊ 14(2), Παραγυιός 5(1), Μπάρλος 12.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΒΑΠ (Φραγκιάς): Λιακόπουλος 10, Χάτεν 7(1), Καλαϊτζής 6, Γεωργαλλής 1, Ασημακόπουλος 7, Μπόικιν 8(1), Χαρίσης 6, Τσάμης 9, Χόπσον 10.