Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Ισόπαλοι Εθνικός και Κύπρος

Ισόπαλοι Εθνικός και Κύπρος

0

Στην κορυφή παρέμεινε η Κύπρος μετά την ισοπαλία που απέσπασε στην Αρχίπολη απέναντι στον τοπικό Εθνικό.Σ’ ένα ματς όπου παραλίγο να πάρει τους 3 πολύτιμους βαθμούς της νίκης, όμως ο Μπινγκό είχε άλλη άποψη , με το γκολ του στο 95 να κλειδώνει το σκορ στο 1-1.

Το πρώτο 45λεπτο κύλησε χωρίς πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με το δεύτερο ημίχρονο να είναι αυτό που έκρινε το τελικό αποτέλεσμα. Με την έναρξη του δευτέρου 45λεπτου ο Εθνικός έδειχνε να χάνει έδαφος και να μην μπορεί να κοντρολάρει όσο θα ήθελε την Κύπρο, η οποία και έφθασε στο γκολ στο 71′. Ο Πρέτσι μπήκε στην μεγάλη περιοχή, έπιασε ένα σουτ και νίκησε τον πορτιέρο των γηπεδούχων. Ο Εθνικός είχε απάντηση στο 91′ με τον Μπινγκό να ευστοχεί από τα 11 μέτρα. Ένα πέναλτι που κέρδισε μετά από πτώση του Μπάκη σε μαρκάρισμα του Βασιλείου.Να τονιστεί ότι οι γηπεδούχοι αγωνίστηκαν με 10 παίκτες από το 80′ όταν και εφόσον ο Αλευρόπουλος αντίκρισε την δεύτερη κίτρινη κάρτα, οπότε και την κόκκινη.

Οι συνθέσεις:
ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΡΧΙΠΟΛΗΣ: Σκυλλάς, Τσακίρης Γ. , Τσακίρης Σ. , Πάλλας, Μπαρμπαντώνης(75′ Αλευρόπουλος), Μπιγκό, Τσακμακίδης, Μπάκης, Φλεβάρης Μ. Γ. (60′ Μάκρας), Φλεβάρης Μ. Ε. (67′ Τσοπανάκης), Λυριστής
ΚΥΠΡΟΣ:Τύρελης, Κωνσταντινίδης, Καστανίδης, Στόιος, Κοντογιώργος(23′ Βασιλείου), Χωρίτης, Κονίδης(57’Τριανταφυλλίδης), Ροδίτης(90′ Τραγάκης), Κενενούνης, Τριπολίτης(91′ Καραγιάννης), Πρέτσι