Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Β' Δωδεκανήσου Η Κύπρος είχε την ουσία

Η Κύπρος είχε την ουσία

0

Πιο ουσιαστική η ΑΕ Κύπρου, επικράτησε με 2 – 1 της ΑΕ Αδελφοσύνης μετά από ένα πολύ όμορφο παιχνίδι που έγινε στο γήπεδο των Αγίων Αποστόλων. Η ομάδα της Αδελφοσύνης ήταν σε γενικές γραμμές καλύτερη από τον αντίπαλο της ωστόσο δεν μπόρεσε να πάρει τίποτα από αυτό το παιχνίδι καθώς οι πιτσιρικάδες της Κύπρου είχαν περισσότερα τρεξίματα και γενικώς διαχειρίστηκαν καλύτερα το παιχνίδι. Πολλά παράπονα από τη διαιτησία του Ατσικνούδα έχει η ομάδα της αδελφοσύνης.

Στο πρώτο ημίχρονο έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι κυρίως μετά τα πρώτα είκοσι λεπτά. Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά και επέβαλλαν τον ρυθμό τους αλλά μετά το 20′ η Κύπρος ισορρόπησε και μέχρι και το φινάλε του ημιχρόνου έγινε ένα πολύ καλό παιχνίδι με τη μπάλα να ανεβοκατεβαίνει από τη μια περιοχή στην άλλη.

Οι καλύτερες στιγμές
Στο 5′ ο Τύρελης έκανε μεγάλη απόκρουση μετά από ωραίο σουτ του Κυριακάκη μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
Στο 24′ μετά από αντεπίθεση ο Σκούρας με σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα και έκανε το 0 – 1
Στο 30′ ο Κυριακάκης με απευθείας εκτέλεση φάουλ (περίπου πέντε μέτρα έξω από την περιοχή) έφερε το παιχνίδι στα ίσα
Σο 36′ ο Τζεμανάκης με πλασέ μέσα από την μεγάλη περιοχή έκανε το 1 – 2
Στο 75′ ο Κυριακάκης έκανε σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή αλλά ο Τύρελης απόκρουσε ωραία με γροθιές.
Στο 78′ ο Ροδίτης βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και πλάσαρε αλλά ο Καβουκλής απόκρουσε σωτήρια.
Στο 79′ ο Κιάρρι εκτέλεσε απευθείας φάουλ στέλνοντας τη μπάλα να περάσει ελαφρώς δίπλα από το κάθετο δοκάρι.
Στο 90′ ο Μπουμπουλάκης ανέτρεψε τον Κιάρρι έξω από την περιοχή τη στιγμή που εφορμούσε προς τα αντίπαλα καρέ και ο διαιτητής του έδειξε την κόκκινη κάρτα αφήνοντας την Αδελφοσύνη με δέκα παίκτες.

Ανταπόκριση: Τάκης Χατζηγεωργίου