Αρχική Τοπικό Δωδεκανήσου Α' Δωδεκανήσου Φοίβος τριών αστέρων!

Φοίβος τριών αστέρων!

0
foivos_rodos

Νέα μεγάλη νίκη πέτυχε ο Φοίβος ο οποίος επικράτησε με 3 – 0 στο γήπεδο του της Ρόδου και πιστοποίησε για μια ακόμα φορά ότι είναι το πολύ μεγάλο φαβορί για να κατακτήσει τον τίτλο στο πρωτάθλημα της Α’ Κατηγορίας Δωδεκανήσου. Οι παίκτες του Σάββα Ορφανίδη ήταν καλύτεροι στο ξεκίνημα της αναμέτρησης αλλά η Ρόδος ισορρόπησε μετά το 1 – 0. Έχασε ευκαιρίες αλλά δεν μπόρεσε να σκοράρει. Στην επανάληψη το παιχνίδι εξελίχθηκε τυπική διαδικασία για τους γηπεδούχους οι οποίοι έχοντας το υπέρ τους 2 – 0 του πρώτου ημιχρόνου αισθάνονταν πολύ πιο άνετα.
Τα γκολ
Στο 20’ ο Γκινής με κεφαλιά πάσα «βρήκε» τον Αξιώτη και αυτός με σουτ από το ύψος της περιοχής έκανε το 1 – 0.
Στο 37’ από σέντρα του Νίκου Ορφανίδη από τα αριστερά, ο Γκινής που ήταν μόνος του με κοντινή προβολή πέτυχε το 2 – 0.
Στο 51’ ο Δελαπόρτας εκμεταλλεύτηκε αδράνεια της αντίπαλης άμυνας και με ψηλοκρεμαστό πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 3 – 0.
Καλή ήταν η διαιτησία του Τάσου Σιδηρόπουλου (Μπερδεμπές, Φιλιππάκου).
Φοίβος: Λουτριώτης, Τζαφέρης, Μπιλιάς (55’ Σ. Ορφανίδης), Φωτεινής, Λαμάι, Τζιβίλογλου (82’ Φτάκλας), Θεοδοσίου, Αξιώτης, Ν. Ορφανίδης, Γ. Δελαπόρτας (68’ Φ. Δελαπόρτας), Γκινής
Ρόδος: Κουμέντος, Καμπούρης (22’ λ.τ. Βασιλαράκης), Σ. Καντιμοίρης, Διακοβασιλείου, Παπαδόπουλος, Λερογιάννης (61’ λ.τ. Παπασταμάτης), Σκαφίδας, Καστρουνής, Γ. Καντιμοίρης, Καλημέρας (55’ Παπαστεφάνου), Ευγενικός