Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ «Έσπασε το ρόδι» με Ρέλεφορντ!

«Έσπασε το ρόδι» με Ρέλεφορντ!

0
kolossos releford

Με τον Ρέλεφορντ ηγέτη και σκόρερ ο Κολοσσός κατέκτησε την νίκη στο Βενετόκλειο με 76-59 σε βάρος του Προμηθέα.Με όπλο την άμυνά τους οι «θαλασσί» πανηγύρισαν την πρώτη τους φετινή νίκη στο πρωτάθλημα και πλέον πολλά θα αλλάξουν στην ομάδα του νησιού μας.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με τους γηπεδούχους να παίρνουν το προβάδισμα μετά από το πρώτο πεντάλεπτο και να παίρνουν μία μικρή διαφορά (20-14 στο 8′ και 21-16 στο 10′). Ο Προμηθέας μείωσε με την έναρξη της δεύτερης περιόδου (23-22 στο 12′) ενώ λίγο πριν από τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου ισοφάρισε σε 34-34. Ωστόσο το πρώτο ημίχρονο βρήκε τον Κολοσσό H Hotels να προηγείται με 39-38.Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να είναι κοντά στο σκορ (44-44 στο 25′), σε εκείνο το σημείο όμως ένα καλάθι του Χολ και έξι διαδοχικοί πόντοι του Ρέλεφορντ έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να τρέξουν ένα σερί 8-0 και να προσπεράσουν με 52-44 στα 3’20” πριν από το τέλος της τρίτης περιόδου, που ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Τσούκου και τον Κολοσσό στο +12 (61-49).Στην τελευταία περίοδο, η άμυνα του Κολοσσού συνέχισε να κρατά χαμηλά στο σκορ τους Πατρινούς που σημείωσαν μόλις 10 πόντους χωρίς ουσιαστικά να απειλήσουν τον Κολοσσό που έφτασε ακόμα και στο +20 (74-54 στο 37′ με τρίποντο του Άχονεν).
-Πριν από την έναρξη του αγώνα τιμήθηκε ο μέχρι πέρυσι παίκτης του Κολοσσού Άγγελος Τσάμης, ο οποίος επέστρεψε ως αντίπαλος στο «Βενετόκλειο».
Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-38(ημ.), 61-49, 76-59.
Διαιτητές: Πουρσανίδης Κ.- Μπήτης- Πουρσανίδης Γ.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Παπαδόπουλος, Ρέντικ 7, Τσούκου 9(1), Γεωργαλλής 6(2), Αχόνεν 10(2), Ρέλεφορντ 20(3), Βασιλόπουλος 4, Παπαδάκης, Ουότσον 8, Χολ 12.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Βετούλας): Κλαρκ 9(1), Άντερσον, Γκίκας 7(2), Πέττας, Γερομιχαλός, Φαγιέ 11, Τσάμης 11(1), Τζόνσον 2, Σαρικόπουλος 10, Μουρ 9(1).