Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Εργασιακό: Με το «δεξί» οι Παλαίμαχοι του Δωριέα!

Εργασιακό: Με το «δεξί» οι Παλαίμαχοι του Δωριέα!

0
SAM 1307

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία του 5ου ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ, που διοργανώνει ο Δ.Ο.Π.Α.Ρ. οι Παλαίμαχοι του Δωριέα επιβλήθηκαν με 50-35 του Κολλεγίου Ρόδου. Το παιχνίδι ξεκίνησε με το Δωριέα να έχει ένα μικρό προβάδισμα πάντοτε με μεγαλύτερη διαφορά το 10-5. Τελικά, η πρώτη περίοδος βρήκε το Δωριέα μπροστά 10-7. Στο Δεύτερο δεκάλεπτο ένα επιμέρους σερί 6-0 του Κολλεγίου μετέτρεψε το 12-8 σε 12-14 υπέρ του. Εν συνεχεία ήρθε η απάντηση από το Δωριέα, ο οποίος με ένα επιμέρους σερί 8-0 έκανε το 20-14.Με το ημίχρονο να βρίσκει τις δύο ομάδες στο 22-17. Το τρίτο δεκάλεπτο άνηκε εξ΄ολοκλήρου στο Δωριέα, ο οποίος έφτασε τη διαφορά στο +16 (35-19) με το Κολλέγιο να μένει για αρκετά λεπτά δίχως πόντο , αφού ο αντίπαλός του έτρεξε ένα σερί 13-2 . Ο Δωριέας πήρε ισχυρό προβάδισμα με 39-23 στο τέλος του Δεκαλέπτου. Στο τέταρτο δεκάλεπτο ήρθε και η μεγαλύτερη διαφορά του παιχνιδιού με +21 (47-26). Το Κολλέγια εφαρμόζοντας μια πίεση σε όλο το γήπεδο, στα εναπομείναντα λεπτά του παιχνιδιού κατάφερε με ένα σερί 9-0 να μειώσει σε 47-35. Τελικά, ένα καλάθι και φάουλ του καλύτερου παίκτη του παιχνιδιού, Κατεπόδη διαμόρφωσε το τελικό 50-35.
Διαιτητές: Νικηφορίδης-Μητσού
Τα δεκάλεπτα: 1)10-7,2) 22-17, 3)39-23,4)50-35
ΠΑΛΑΙΜΑΧΟΙ ΔΩΡΙΕΑ(Κοκορόγιαννης):Κυπραίος 3, Γκορτσίλας 3 , Χηράκης 2, Παπαδημητρίου 3, Κατεπόδης 19, Τσέρκης 11(1), Καραμάνος 2, Σαρικάς, Καντής 4 , Χαραλάμπης
ΚΟΛΛΕΓΙΑ ΡΟΔΟΥ(Ροδίτης):Κωσταρίδης 2, Φαρμακίδης , Σπύρος, Τσέλιος, Σταυριανάκης Χ., Σταυριανάκης Γ. 15(1),Σταυριανάκης Α. , Καρίκης 8(1),Πήχης 2, Αϊβάζης