Αρχική Αθλητικά νέα Μπάσκετ Επικράτησαν τα Μοντέλα

Επικράτησαν τα Μοντέλα

0
modela hermes

Παρόλο το δυναμικό ξεκίνημα των Ηermes , τα πιο έμπειρα Modela κατάφεραν να επικρατήσουν με 59-53 σε ένα πολύ ανταγωνιστικό παιχνίδι στο πλαίσιο της συνέχειας του Ανοιχτού τουρνουά μπάσκετ στο Βενετόκλειο κλειστό γυμναστήριο της Ρόδου. Οι δύο ομάδες στο ξεκίνημα του αγώνα βρίσκονταν κοντά στο σκορ μέχρι το 9-10, από εκείνη τη στιγμή η καλή άμυνα ζώνης και η πίεση με ζώνη σε όλο το γήπεδο των Hermes τους έδωσε ώθηση για να κάνουν ένα σερί 10-1 φτάνοντας τη διαφορά στο +10 (10-20) και την πρώτη περίοδο να λήγει 11-20.Στη δεύτερη περίοδο τα Μodela έδωσαν απαντήσεις και φέρανε το παιχνίδι στον πόντο (23-24), με το ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τους Hermes με 23-27. Στις αρχές του τρίτου δεκαλέπτου οι Hermes αύξησαν τη διαφορά τους (27-35), αλλά από εκείνο το σημείο το εντυπωσιακό σερί 16-2 των Μοντέλων ανέτρεψε τα δεδομένα του παιχνιδιού με την περίοδο να κλείνει στο 43-37. Στο τέταρτο δεκάλεπτο τα Μodela κράτησαν μια διαφορά ασφαλείας. Οι Hermes προσπάθησαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα , όταν από το 49-41 έκαναν το 49-45 , αλλά δεν μπόρεσαν να πάρουν το προβάδισμα . Στο 56-48 ,ο προπονητής των Hermes πήρε timeout με σκοπό η ομάδα του να κάνει την τελική της αντεπίθεση , αλλά κάτι τέτοιο δεν έγινε με το παιχνίδι να λήγει 59-53.

Δεκάλεπτα:1)11-20,2)23-27,3)43-37,4)59-53

Διαιτητές: Αντωνίου-Αρνάς
Μodela (Μαγριπλής): Μαγριπλής, Σαντιμπαντάκης 3(1), Σάκκης 4, Παπαγιάννης 8, Άμερσον 22, Μελεκίδης 12, Γιωρλάννης 3 , Κρασουδάκης 6, Γιαννακίδης 1 , Παπαγεωργίου 2
Hermes (Χατζηφούντας): Χαρκιανάκης 6, Κουρούνης,Ορφανός,Παραδείσης,Καραγιάννης 18, Μορφωπός 12, Χαβιαράς , Αττιτής 10 , Βλάσσης, Σιώκος, Κοντός 5